Ombudsman Stanislav Křeček na začátku října veřejně napomenul Ministerstvo zdravotnictví kvůli procesu odškodňování protiprávně sterilizovaných žen, převážně Romek. Odškodnění zatím nedostala ani polovina žadatelek, jejichž případ byl uzavřen, vyplývá z dat Ligy lidských práv. „Ty ženy to stojí mnoho sil, které nemají, jelikož řeší problémy každodenního bytí. Zároveň očekávají, že ministerstvo bude hrát fair play podle pravidel, která byla nastavená,“ říká právnička Ligy lidských práv Sandra Pašková. Postup ministerstva i proto považuje za naprosté selhání.
Lhůta na vyřízení žádosti o odškodnění je podle zákona šedesátidenní. Ženy, kterým organizace Liga lidských práv pomáhá, ale na vyjádření běžně čekají rok. „Uplyne půl roku a ony nemají žádné zprávy. Občas to vede dokonce k tomu, že začnou zpochybňovat i naši práci. Ptají se nás potom, zda jsme to opravdu poslali a zda jim to můžeme nějak dokázat. Ministerstvo nám to moc neulehčuje. Opakovaně se nám stalo, že jejich infolinka našim klientkám sdělila, že tam žádný spis s jejich jménem nemají. Ony nám pak volají a brečí do telefonu, že jsme je podvedli, že se odškodnění nikdy nedočkají. Evidence ministerstva je tak špatná, že se tohle skutečně děje. Důvěra je pak narušena nejen vůči státu, ale i vůči pomáhajícím organizacím,“ vysvětluje Pašková v rozhovoru pro Heroine.cz.
Dalším problémem je, že mnoho žen bylo ke sterilizaci nuceno v období minulého režimu a nemají k tomu dostatečné důkazy. Nemocnice záznamy skartovaly, někdy po povinné lhůtě, jindy podle Paškové i před ní. „Stejně jako u diskriminace vycházíme z paradigmatu, že se už prokázalo, že v Česku byly romské ženy systémově sterilizované. Také soudy potvrdily, že pokud žena dokumentaci nemá, může předložit i jiné důkazy, které mají zpravidla nižší průkaznost, ale v kombinaci s prokázanou systémovostí sterilizací postačí. A je na ministerstvu, aby prokázalo, že se tak nestalo,“ uvádí Pašková.
„Když se podívám na soudní případy, které se odvolávaly vůči zamítavému rozhodnutí ministerstva, vidíme u žadatelek 89% úspěšnost. U Nejvyššího správního soudu se bavíme o sto procentech. To myslím dobře ukazuje, že skutečně nejde o aktivistickou kritiku ministerstva, ale o oprávněnou odbornou kritiku,“ dodává právnička pro Heroine. O odškodnění za nezákonné sterilizace požádalo dodnes na dva tisíce žen, ministerstvo jich stihlo vyřídit 1381.