Nástup do šesté třídy, to je nový začátek. Někteří spolužáci odcházejí na gymnázium, mění se učitelé, přibývají předměty. Přinášíme deset tipů, jak si s tímto náročným obdobím poradit.
Podobně jako v první třídě je teď i na vás, jak se bude vašemu dítěti dařit na druhém stupni. Změn bude hodně naráz a školákovi pomůže, když nezůstane na všechno sám. Čas a energii, kterou do úspěšného začátku investujete, bude potomek zúročovat ještě na střední škole.
Když učitel pronese na konci hodiny během zvonění a do všeobecného hluku: "Příští týden budeme na geometrii potřebovat rýsovací potřeby," třetina třídy dostane příští týden do žákovské za pět, případně poznámku za nepřipravenost. Učitelky už nebudou psát důležité informace rodičům do e-mailu a dohlížet na to, aby si žáci vše psali do žákovské. Pořiďte dceři nebo synovi zápisník a nabádejte ho, ať si termíny i témata testů nebo potřebné pomůcky ihned zapíše.
Z odpovědi poznáte i naladění dítěte a včas odhalíte, jestli je ve škole nějaký problém. Škola je zaměstnání na 6 hodin denně, a když přibude odpolední vyučování, doba se prodlužuje na podstatnou část dne, o které se hodí vědět, jak ji vaše dítě strávilo.
Když jste se rozhodli podpořit své dítě v učení, pomozte mu i v budování vztahů s novými dospělými, kteří je pravděpodobně budou provázet příští čtyři roky. Mějte na ně kontakt. Mluvte s dětmi o tom, jaké jsou mezi učiteli rozdíly, rozebírejte, jaký má kdo styl výuky a požadavky. Negativní komentáře si nechte pro sebe, učitele respektujte a před dětmi nepomlouvejte.
Není příjemné v osmé třídě hořekovat nad čtyřkou, která komplikuje přijímačky na vysněnou průmyslovku. Choďte na třídní schůzky, zajímejte se. Jste-li vy, vaše dítě či někdo z rodiny ve složité životní situaci, která by mohla mít vliv na učení a pozornost ve škole, promluvte si o tom s třídní učitelkou.
Pokud vaše ratolest ve škole dlouhodobě nebo často chybí, neberte to na lehkou váhu. Učivo si musí doplnit a učitel na to nemá časovou kapacitu. Pomohou spolehliví kamarádi, kteří přinesou nemocnému své zápisky a informují jej o zkoušení. V případě, že dítě propásne test, dohlédněte na to, ať si s učitelem domluví náhradní termín.
S přechodem na druhý stupeň a blížící se pubertou vnímejte změny v chování. Drogy, šikana a kriminalita mohou ohrozit každé dítě, i to vaše. Je dobré mít přehled o nových spolužácích, poslechnout si vyprávění o vztazích ve třídě a nemávnout rukou nad poznámkami typu: "Zavřel spolužáka na WC..."
Je potřeba vymalovat třídy? Něco škole darovat? Pomoci můžete i tak, že nabídnete exkurzi na svém pracovišti nebo nakoupíte na školním jarmarku. Třeba budete užiteční ve Sdružení rodičů a přátel školy, zorganizujete třídní výlet či doplníte školní knihovnu. Inspirujte ostatní!
Važte si úspěchů svého dítěte a společně je oslavte, vždyť je za nimi i vaše úsilí. Vyberte místo pro výlet, film v kině, dort v cukrárně. Naplňte společné chvíle pohodou a porozuměním.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.