Kryštof Stupka
Aktivista, který se věnuje především tématům práv LGBTQ+ lidí, klimatu a genderovým otázkám. Vystudoval politologii a také práva na univerzitě v Paříži. Reprezentuje Česko jako Mladý delegát ČR do OSN, kde vystoupil s projevem o lidských právech.
Napíšu tweet a mám pod ním 160 komentářů. A pod každým je dalších 10 reakcí. To je opravdu moc a často jsou velmi negativní. Jasně, čas od času napíšu blbost, lidi mě za to sežerou a mají v tom pravdu. Ale mnohdy se to stává, i když napíšu něco, co je úplně v pořádku.
Máš nějakou strategii, jak se starat o svou duševní pohodu a chránit se před brzkým vyhořením?
To se ještě musím učit. Zatím mě baví odjet někam pryč, kde nedostávám žádné nenávistné pohledy, i když se obleču víc queer než v Praze. Navíc nevypadám úplně česky, v létě se vždycky hodně opálím a sypou se pak na mě hlasité nadávky. Když jsem se při focení pro Prague Pride pohyboval v ulici Na Příkopě s duhovou vlajkou, každý desátý člověk mi nadával. To se mi v zahraničí nestává. V Paříži jsem se nikdy nesetkal s hate speech kvůli tomu, že jsem queer. V New Yorku ani v Londýně taky ne, v Berlíně už vůbec ne.
A i když se to někde stane, děje se to víc pod pokličkou. V Česku se celkově zhoršuje negativní nastavení společnosti, a navíc lidi mě začínají rozeznávat. Rozdával jsem třeba na Hradčanské noviny pro Danu Balcarovou před volbami do Senátu a šel tam nějaký kluk. Říkám mu: Chcete noviny? A on na mě: Běž pryč, nebo tě kopnu do koulí, buzerante. Tyto věci se stávají docela často. Dřív bych to napsal na Twitter. Ale vlastně už mě ani nebaví ty reakce z Twitteru, protože tam často slyším, že si za to můžu sám. Nebo mi pak píšou smutní mladí queer lidé, že se budou bát v Praze chodit venku. A takový dojem v nich vzbudit nechci.
Ale co s tím? Mlčet o tom je asi to nejhorší řešení.
Musíme přijmout manželství pro všechny! A ukázat politikům, že LGBTQ+ rovnost je opravdu důležité téma. Je potřeba tyto případy oznamovat, ale je to hrozně moc práce, která není pozitivní. Není to nic, co uděláš a máš z toho dobrý pocit. Spíš to oznámíš a pak z toho ještě máš second hand trauma. Takže je vlastně jednodušší vykašlat se na to a nemluvit o tom. Jenže na ulici je ten zážitek horší než na internetu, protože je osobnější. Tam se nedá prostě zavřít Twitter a mít klid.