Z vyloučené lokality se dostala až na vládní post. Dostala ji tam nejen schopnost překonat stereotypy a bariéry, kterým čelila ve vzdělávání, ale i podpora její romské rodiny. Ctít tradice, bourat předsudky, a přitom jít cestou smíření a solidarity je posláním Lucie Fukové, která se stala historicky první osobou na pozici vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny. Příběh Lucie Fukové připomínáme v souvislosti s Mezinárodním dnem Romů.
S Lucií Fukovou se scházíme v centru Prahy. Dáma s vlasy dočervena a s výraznými zelenými šperky mi podává ruku s omluvou za zpoždění. Zdržela se na jednání na Ministerstvu pro místní rozvoj. Kráčíme směrem k orloji proti proudu turistů, je krátce po čtvrté hodině odpolední, letní horka dosahují vrcholu a historicky první vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny měla další hektický den.
Před odjezdem z Pardubic, kde žije, se chvíli věnovala dětem. „Snažím se kombinovat práci s rodinným životem a prázdniny byly náročné,“ vysvětluje mi cestou do staroměstské kavárny. Jednání, ze kterého spěchala, se původně mělo uskutečnit v Poslanecké sněmovně, ale nastala náhlá změna programu. Přesuny z místa na místo ostatně nejsou v životě Lucie Fukové ničím zvláštním. Ani ve své vládní kanceláři moc času netráví: „Jsem hodně v terénu. Buď jsem na jednání, nebo vyjíždím do různých měst. Hodně toho zařizuju také po telefonu anebo na online schůzkách,“ popisuje běžný den vládní zmocněnkyně.
Lucie Fuková na post nastoupila loni v prosinci jako vůbec první osoba. „Dlouhodobě mě iritovalo, že některé věci nefungují, jak mají, a byla příležitost do toho jít a pokusit se věci změnit,“ vysvětluje žena, která si obrázek o fungování českého státu udělala mimo jiné během svého zaměstnání pro samosprávu, státní správu i Radu Evropy. Lucie Fuková pracuje také ve Státním zdravotním ústavu, kde se zabývá zvýšením zdravotní gramotnosti u Romů a organizuje preventivní akce proti kyberšikaně a závislostem.
Vyrůstala v Pardubicích, bydleli s rodinou v oblasti, kterou stát nazval sociálně vyloučenou lokalitou. Chodila tam do školky i školy, a zatímco její maminka sotva dokončila základní školu, táta si v dospělosti udělal střední školu a pak pracoval jako provozní chemik.
Doma byla Lucie pro všechny ta, které se ve škole daří a ráda tam chodí. „Já jsem měla přirozeně dobré známky, rodiče mě nechávali v tom, co mi šlo. Podporovali mě. ‚Ona je taková,‘ říkávali,“ vzpomíná vládní zmocněnkyně. „Nechali mě chodit do školy a dělat si úkoly, když mě to baví. A že se uvidí, co z toho bude.“ Na základní škole, kam chodila, mnoho Romů nebylo. „Všichni moji romští kamarádi chodili do speciální školy. S Romy jsem vyrůstala, ale do školy jsem s nimi nechodila,“ popisuje realitu romských dětí, které čelí diskriminaci ve vzdělávání.
Diskriminaci kvůli svému původu zažila Lucie Fuková ve svém životě mnohokrát. „Snažíte se ve společnosti fungovat, žijete normálně, studujete, a dostanete takovou ránu. Jenom se chcete jít pobavit se svými spolužáky, a nemůžete. Je to opravdu špatná zkušenost a pro někoho může být demotivující,“ popisuje Fuková dopady diskriminace.
Answear je multibrandový online obchod, který nabízí široký výběr oblečení a obuvi, doplňků, jakož i výrobky pro domácnost a dekorativní předměty od více než 500 světových značek. V současnosti společnost Answear.com působí na 11 trzích – od svého vzniku v roce 2011 získala značka více než 50 ocenění a vyznamenání.
Ona se ale demotivovat nenechala. Naopak ji zkušenosti s rasismem posilovaly a dál posilují. Věří, že česká společnost může být spravedlivější. „Je to asi něco, co jsem se naučila v rodině. Kdyby Romové mysleli pouze na sebe, nikdy by nepřežili. Jsem zvyklá myslet na kolektiv,“ vysvětluje, odkud se tato její víra bere. Jak ukazují některé její nedávné zkušenosti, cesta ke spravedlivější společnosti nebude snadná. Příkladem je projekt na podporu pohybových aktivit při Státním zdravotním ústavu. S účastnicemi projektu se rozhodly chodit do posilovny. Dlouho nemohly najít osobního trenéra, a když už se to povedlo, nebylo to na dlouho. „V jedné posilovně jsme byly asi třikrát a napadli našeho osobního trenéra, že vodí do posilovny ‚cigošky‘. Byly jsme obyčejné holky, které si tam šly zacvičit. Neprovokovaly jsme, nikomu jsme nenadávaly,“ vypráví.
Zároveň se ale setkává i s nenávistí některých Romů. Vadí jim totiž, že se zastala Ukrajinců. „My Romové víme nejlépe, co znamená, když vás někdo soudí na základě činu jednotlivců. Celé roky nás lidi soudí. Neměli bychom dělat to stejné,“ prohlašuje. Pomoct uhlazovat konflikty mezi Romy a Ukrajinci také patří k její práci. Tohle pnutí je ale podle ní médii zbytečně zveličováno, většina Romů si totiž uvědomuje, co Ukrajinci prožívají, věří Lucie.
Přes všechny útrapy zůstává Lucie Fuková optimistkou. „Beru to jako součást svého života a neřeším to. Nějak jsem se s tím už vnitřně vypořádala. Samozřejmě mě to někdy zamrzí, ale jdu dál,“ popisuje svůj životní postoj. Pomáhá jí vědomí, že v české společnosti existuje mnoho pozitivního, jen to občas přes stín těch negativních věcí není tak vidět. Dlouhodobě se zasazuje o spravedlivé odškodnění protiprávně sterilizovaných romských žen. Je patronkou úspěšné sbírky Stojíme za Natálkou, která má pomoci oběti nenávistného útoku a její rodině a také poukázat na nedostatečnou podporu obětí závažných trestných činů.
Usiluje i o to, aby ministerstvo školství zařadilo do osnov i dějiny Romů a Romek. „Je důležité, aby se historie Romů stala součástí české historie. Není to přínosné pouze pro romské děti, ale i pro majoritní společnost, aby se o Romech dozvěděla podstatné věci,“ říká. Považuje za důležité v dějepise mluvit o romském holokaustu nebo si v hodinách literatury přečíst třeba romskou pohádku. Lucie Fuková má ráda výzvy a zatím se zdá, že výzvy, kterou pro ni znamená funkce vládní zmocněnkyně, se zhostila se stejným odhodláním jako těch předchozích.
Partnerem projektu Moje Heroine je módní e-shop Answear.cz.