nové číslo Heroine právě v prodeji

Jakmile začaly hrát fotbal, hrozili jim smrtí. S útěkem ze země jim pomohla i Kim Kardashian

Tyto ženy chtěly jen hrát fotbal. Mnozí to ale nehodlali přijmout, házeli na ně kameny, plivali na ně, taxikáři je odmítali vozit na tréninky, nefandili jim ani jejich nejbližší. Byly často ostudou rodiny. Po nástupu Tálibánu se ovšem situace – a to nejen pro fotbalistky – dramaticky zhoršila. O tom, čemu musí afghánské hráčky a ženy čelit, píše Fatima Rahimi, vášnivá fanynka fotbalu a mimo jiné také Moje Heroine z aktuálního čísla časopisu.

Foto: Shutterstock

Je tomu dva roky, co skončila nejdelší válka v americké historii. Po odchodu spojeneckých vojsk Tálibán 15. srpna 2021 bez většího odporu dobyl Kábul, metropoli Afghánistánu. Vousatí muži s černými, červenými či bílými turbany převzali kontrolu nad Argem – prezidentským palácem – a kolem města zavlály strohé bílé vlajky Islámského emirátu.

Foto: Jana Plavec

Co najdete v novém čísle

  • Ženy a zdraví. Pojďme mluvit o opomíjených nemocech
  • Těla Kláry Vlasákové v rozhovoru s Apolenou Rychlíkovou
  • Fatima Rahimi jako Moje Heroine
Chci novou Heroine

Nastala panika. Lidé prakticky zmizeli z ulic a schovávali se ve svých domovech. Obchodníci ze strachu před novými pány země ničili vyobrazení žen na stěnách svých obchodů. Některé dámy ve vzpomínce na devadesátá léta spálily či ukryly své školní poznámky či úřední dokumenty. Během své vlády v letech 1996–2001 Tálibán vymazal ženské pokolení z veřejného prostoru. Dívky nesměly chodit do školy, na veřejnosti se ženy i dívky mohly pohybovat jen v burkách a v doprovodu mužského příbuzného. Ty, které pravidla porušily, byly ponižovány a veřejně bity náboženskou policií.

Po opětovném převzetí moci v roce 2021 se představitelé Tálibánu snažili ženy uklidnit. Slibovali jim právo na vzdělávání či zaměstnání a respekt „v rámci islámských práv“. Na vůbec první tiskové konferenci v srpnu odpovídal tálibánský mluvčí Zabiulláh Mudžáhid na otázky zahraničních i domácích novinářů a novinářek, přičemž jim vysvětloval, že ačkoli se Tálibán ideologicky nezměnil, nechce opakovat chyby, jichž se dřív dopustil.

I když byla v afghánské společnosti cítit nedůvěra, přesto mnoho žen doufalo, že se dočkají potvrzení práv, která si během předchozích dvaceti let – aspoň ve velkých městech – vybojovaly. To se ovšem zatím nestalo a spíš to vypadá, že návrat islámských fundamentalistů do čela země pomalý a bolestný pokrok v oblasti práv žen i mužů zastaví.

Genderové nerovnosti

Do pádu poslední republikánské vlády prezidenta Ašrafa Ghaního v srpnu mohly dívky studovat až do získání vysokoškolského titulu, poslouchat hudbu, na veřejnosti se pohybovat bez burky, jezdit na kole, lyžovat, tancovat či cvičit bojová umění nebo hrát fotbal. Ovšem většinou ve velkých městech, a když jim to rodina dovolila. Afghánské fotbalistky to nikdy neměly jednoduché – od okamžiku, kdy se rozhodly poprvé kopnout do balonu, až po evakuaci z rodné země v září 2021.

Sledujte finále ženského MS ve fotbale

První veřejná akce Football Clubu! Přijďte na diskuzi s českými reprezentantkami a společné sledování finále ženského MS. Dorazte i s  dětmi, pro které přichystáme fotbalový koutek.


20. 8. 2023 | Kasárna Karlín, Praha | 10 až 15 hod | vstup zdrarma

Jdu na fotbal!

Ačkoli jim bylo nakonec dovoleno sportovat v různých disciplínách na soutěžní úrovni, čelily všudypřítomnému nebezpečí, včetně fyzického týrání a vyhrožování smrtí. Některé fotbalistky také sexuálním útokům, včetně znásilnění. Každý trénink, každé kopnutí, každý úsměv na hřišti a zážitek ze hry byl většinově vnímán jako akt vzdoru. V afghánské konzervativní společnosti je v mnoha rodinách role žen a dívek striktně daná a očekává se, že bude splněna. Hraní fotbalu tato očekávání nenaplňovalo, a dokonce je rozbíjelo.

Přestože během posledních dvaceti let vznikly různé sportovní kluby a obecně se lidé začali o sport více zajímat, většinová společnost ženský sport neakceptovala. Fotbal měl situaci obzvlášť složitou. Národnímu týmu nebylo ani poskytnuto hřiště, na kterém by mohly fotbalistky trénovat v počtu jedenácti hráček. Na jejich hrací plochu se jich vešlo jen sedm. „Pokud trénujete na hřišti takové velikosti, nepřipraví vás to na větší hřiště. Většina hráček přicházejících z Afghánistánu nebyla fyzicky připravena, protože neabsolvovala stejný trénink jako ty zahraniční,“ vysvětlila nerovnosti v afghánském sportu pro The Atlantic kapitánka reprezentace Šabnam Mobárezová.

Nebyly to však pouze zodpovědné instituce, které házely klacky pod nohy. Řada hráček se musela vyrovnat s tlakem svých nejbližších. „Některé se bály říct své rodině, že hrály fotbal za národní tým. Proto radši mlčely,“ popsala své zkušenosti pro Swiss.info fotbalistka Sahar, která byla součástí kádru rok a půl. Její spoluhráčka Armisa měla podporu pouze své matky. Ostatní příbuzní byli proti. „Můj starší bratr dělal všechno pro to, aby se mě pokusil zastavit,“ informovala. V deníku The Guardian popsala další z hráček, jak moc by si přála hrát fotbal, aniž by na sebe poutala pozornost. Chtěla by jen svobodně kličkovat na hřišti. To, co někteří možná považují za samozřejmost či za rutinu, bylo pro sportující Afghánky mnohdy nedosažitelným přáním.

Ženské národní fotbalové družstvo vyvolávalo již svou pouhou existencí v Afghánistánu odpor. A přesto se našly stovky žen a dívek, které odhodlaně trénovaly, toužily po tom, aby se zlepšovaly, chtěly hrát fotbal. Reprezentační výběr země vznikl v roce 2007 a svůj první oficiální mezinárodní zápas odehrál o tři roky později proti Nepálu. Na první vítězství si však musel ještě dva roky počkat. V roce 2012 vyhrály Afghánky nad Katarkami 2:0.

Proti (skoro) všem

Fotbalistky věřily, že si své místo v nedemokratické společnosti krůček po krůčku vybojují. Některým se to opravdu dařilo. Pak se ale Tálibán opět ujal moci a poslední prohlášení ukazují, že ultrakonzervativní členové nové vlády by se nejraději vrátili do poměrů devadesátých let. Přitom ještě loni v březnu to vypadalo, že se dívky budou moci konečně vrátit na střední školy. V některých provinciích se školská zařízení na několik dní otevřela, přání vládnoucích mužů kontrolovat životy opačného pohlaví však bylo silnější. Jako špatný vtip působí věta jednoho z mluvčích Tálibánu Zabiulláha Mudžáhida, že tento den je tím, kdy „afghánské ženy mohou bojovat o svá práva.“ Sport i hudba byly opět zakázány, stejně jako mnoho dalších svobod, které jsou po světě považovány za samozřejmé.

Aktuální dění z MS

MS v televizi

Mistrovství světa fotbalu žen můžete sledovat na Nova Sport.

Sledovat MS

Seznam porušování práv žen a dívek ze strany Tálibánu je dlouhý a stále se rozrůstá. Svou vládu povstalci poskládali výhradně z mužů, krátce po převzetí vlády zrušili ministerstvo pro záležitosti žen a nahradili ho ministerstvem pro šíření ctnosti a předcházení neřesti, které fungovalo během devadesátých let minulého století. Střední a vysoké školy jsou ženám nedostupné, pracovat mohou jen ve vybraných profesích, převážně lékařských oborech (i ty jsou v některých provinciích zakázané) a obecně jim je znemožněno účastnit se veřejného života.

Tálibán se snaží regulovat jejich pohyb na veřejnosti. Nařídil, že bez mužského příbuzného a povolení manžela či otce mohou cestovat nanejvýš 72 km od svého domova. V parcích mají dovoleno se objevovat pouze v určitých dnech, a to jenom v některých provinciích, jinde nemohou navštěvovat parky vůbec. Podle zákona ze začátku května loňského roku to vypadá, že vůbec nejlepší by bylo, kdyby žena nevycházela ven vůbec, a pokud už musí, měla by být oblečena tak, aby při přímém pohledu na muže, který není jejím blízkým příbuzným, jí nebylo vidět do tváře. To v podstatě znamená uzákonění povinnosti nosit burku. Nebude-li tato povinnost respektována, potrestán bude manžel, otec, syn či strýc provinilé: vězením, pokutou či propuštěním z práce.

Ženy se těmto snahám pokouší čelit. Některé vyšly – s mimořádnou odvahou – do ulic protestovat, i když byly často ponižovány, a někdy i bity. V Kábulu je to neodradilo dodnes. Potýkají se ovšem nejen s Tálibánem, ale také s pocitem, že zůstaly na všechno samy a nikoho ve světě jejich osud nezajímá. „Před Tálibánem jsme bojovaly s tolika překážkami, zejména hráčky v Kábulu musely vést každodenní boj. Musely projít peklem, aby se dostaly tam, kde jsou. Byli lidé, kteří po nich házeli kameny a plivali na ně. Ani někteří taxikáři je nechtěli vzít na trénink – fotbal je přece hrou pro kluky,“ řekla ze svého domova v New Jersey kapitánka Šabnam Mobárezová pro The Athletic. I tyto překážky byly ženy ochotny překonat, měly pocit, že mohou bojovat a že změny ve společnosti pomalu přijdou. Tálibán je však zastavil.

Odstraňte svou identitu

Životy fotbalistek se ocitly v ohrožení jednoduše proto, že toužily hrát fotbal. Bály se toho, co může budoucnost pod opětovnou vládou Tálibánu přinést. Bývalá kapitánka a spoluzakladatelka afghánské ženské ligy Chalida Popalová v roce 2021 prostřednictvím videorozhovoru z dánské Kodaně pro agenturu Reuters popsala, jak Tálibán v minulosti zabíjel, znásilňoval a kamenoval ženy. Jakkoliv v minulosti mladé ženy povzbuzovala, aby byly odvážné, nebály se veřejně projevovat a prosazovat své názory, situace se podle ní zásadně změnila.

„Dnes jim volám a říkám: Odstraňte svou identitu, stáhněte si své fotografie. Dokonce je nabádám, aby spálily nebo se zbavily reprezentačního dresu… Je to pro mě velice bolestné. Pro mě jako pro aktivistku, která udělala vše pro to, aby se zasloužila o tuto identitu. Byly jsme tak hrdé, že jsme mohly nosit národní odznak na hrudi, měly právo hrát a reprezentovat naši zemi,“ vylíčila složitý a zdlouhavý boj Popalová a dodala: „To, co vidíme, je kolaps země. Všechna ta hrdost a štěstí, že tam můžeme posílit postavení žen a mužů jako by byl jen promarněný čas.“

Konference Neviditelné ženy

Žijeme ve světě, který vyhovuje hlavně mužům.

Na ženy, jejich potřeby a  zkušenosti se nemyslí. Ve vědě, v medicíně, v architektuře, v IT, ale ani v kancelářích, MHD nebo při designování předmětů denní potřeby. Jak nastavit rovnováhu? Co všechno se musí změnit, aby byl svět lepším místem pro nás všechny?

Pojďme společně hledat odpověď na konferenci Neviditelné ženy!

Chci na konferenci

Šílené poměry dokresluje vyznání jedné z fotbalistek, která nechtěla z bezpečnostních důvodů uvést své jméno, pro The Guardian: „Vzala jsem bratrovu zbraň, seděla jsem před oknem, dívala se ven a nespala jsem. Říkala jsem si, že když Tálibán zaklepe na mé dveře, střelím se do hlavy, protože se raději zabiju, než bych dovolila, aby mě Tálibán chytil.

“Útěk z Afghánistánu jako řešení zvolilo mnoho lidí, a to včetně sportovců. Většina fotbalistek začala nový život v Austrálii. Jiné odcestovaly do zemí, kde vyrostly, tedy do USA, Dánska, Německa nebo Švýcarska. Mládežnický tým přesídlil do Velké Británie. S odchody ze země pomohly mezinárodní organizace jako Globální hráčská unie FIFPRO, dále bývalé členky národního týmu, trenéři či lidskoprávní aktivistky a aktivisti. Povedlo se například domluvit s australskou vládou, aby letadlo evakuovalo 75 lidí z Kábulu, mezi nimi bylo 30 reprezentantek.

Hráčky cestovaly na letiště s dokumenty nacpanými ve spodním prádle. Peníze si rozdělily a ukryly na různých místech. „Pokud se vás Tálibán na kontrolním stanovišti zeptá, co děláte, řekněte, že váš manžel je uvnitř a vy se opravdu, ale opravdu bojíte, a on se velmi, velmi rozzlobí. Pokud se dovnitř nedostanete, propadejte panice, že se na vás váš manžel zlobí,“ přiblížila pro The Guardian bývalá hlavní trenérka národního týmu Američanka Kelly Lindsey instrukce, které dala svým svěřenkyním při hektickém útěku.

Změny se děly rychle. Fotbalistky se v podstatě ze dne na den musely rozloučit se svou rodinou a prostředím, jehož kulturu dobře znaly. V  nové zemi nemají přátele, neumí dobře místní řeč, začínají od nuly. Na hřišti však rozdíly mizí, spojuje je vášeň pro hru. V Austrálii dostalo oněch třicet hráček druhou šanci. Nastupují za tým Melbourne Victory, který hraje nejvyšší ženskou ligu. Koučem je Jeff Hopkins, legendární velšský obránce, známý především z anglického Fulhamu.

Místo tradiční námořnické modři a bílým velkým V na hrudníku nosí afghánský soubor soupravu, která vzdává hold jeho rodné vlasti. Domácí dresy budou mít červenou barvu a vlajku Afghánistánu na zádech. Na trikotech nenajdete příjmení hráček, jak to bývá ve fotbale obvyklé. Aby ochránily své příbuzné, kteří stále žijí v Afghánistánu, používají přezdívku, křestní jméno nebo jen zmiňovanou vlajku.

Mají talent, nemají šanci

Ke svému prvnímu zápasu nastoupil exilový národní tým osm měsíců po útěku. Stalo se tak proti týmu ETA Buffalo loni na malém hřišti v Delahey Reserve, asi půl hodiny jízdy od Melbourne. Afghánky uhrály remízu. „Je to skvělý pocit. Hrály jsme znovu jako tým. Společně,“ komentovala duel pro sportovní stanici Entertainment and Sports Programming Network fotbalistka Maníža. „Ony to vědí. Pokaždé, když kopnou do balonu, když skórují a s úsměvem na rtech to oslavují, vždy myslí na ženy, které zůstaly v Afghánistánu a tuto svobodu nemohou sdílet,“ líčil pro australský kanál ABC obhájce lidských práv a bývalý kapitán australské fotbalové reprezentace Craig Foster. „Týmy, jako je toto úžasné družstvo z Afghánistánu, jsou neuvěřitelně důležité, protože zastupují desítky tisíc uprchlíků, kteří nemají hlas,“ dodal Foster. Podle něj mohou být afghánské fotbalistky nositelem změn v australské migrační a azylové politice.

„Jsem ráda, že tady máme jako fotbalistky, jako ženy, svůj hlas, a můžeme světu říct, jak se ženám v Afghánistánu žije, prosit ho, aby jim nepřestal pomáhat, protože i afghánské ženy mají talent, ale nemají příležitost jej ukázat,“ řekla hráčka jménem Morsal pro ABC. Fotbalový tým je pro ni druhou rodinou, ta první totiž zůstala v Afghánistánu. „Jsem hrdá na své spoluhráčky, že se dokázaly po tom všem, čím jsme prošly, znovu postavit na nohy,“ uvedla pro The Guardian Fatima, současná kapitánka afghánského výběru v Austrálii.

Vzestup Tálibánu a následný hromadný exodus hráček vedly také k tomu, že národní tým musel odstoupit z kvalifikačních utkání o Asijský pohár v Indii. Nemohl se ani zúčastnit kvalifikačních zápasů o postup na mistrovství světa žen, které se koná právě v Austrálii a na Novém Zélandu.

Pomohla i Kim Kardashian

Podle švýcarského Swiss.info zorganizovala Mezinárodní federace fotbalových asociací vlastní evakuaci s pomocí katarské vlády. Dočasné útočiště v Albánii se podařilo zajistit celkem asi 140 fotbalistům, funkcionářům, trenérům – a také devětadvaceti basketbalistkám s rodinnými příslušníky. Mnozí sportovci byli přesídleni i do zmíněné Austrálie či Švýcarska, Portugalska a Velké Británie. Dalších celkem asi 130 lidí, především členky afghánského ženského fotbalového týmu pro rozvoj mládeže, dorazilo do Anglie. Na letišti Stansted nedaleko Londýna jim pomohlo i letadlo pronajaté hvězdou reality show Kim Kardashian.

Dvě afghánské fotbalistky se usadily ve Švýcarsku. Sahar hrála za ženský národní tým rok a půl, do Švýcarska se přestěhovala před sedmi lety. Fotbal pro ni znamená svobodu. Každý pátek večer se k ní připojuje její bývalá spoluhráčka Armisa, která absolvuje dvě a půl hodiny cesty vlakem ze svého domova v St. Gallenu. Přestože zatím nemají dostatek parťaček, užívají si příležitost být na hřišti.

Tyto dvě ženy, které nechtějí uvést svá skutečná jména ze strachu o bezpečnost příbuzných v Afghánistánu, se poprvé setkaly v Kábulu před jedenácti lety. V pubertě hrály fotbal ve škole, když si jich všimli hledači talentů a přihlásili je do rodící se reprezentace. Byly nadšené. V národním týmu však dlouho nevydržely. V oblasti, odkud pocházely jejich rodiny, se konflikt zhoršoval, musely proto s nejbližšími uprchnout ze země. Dnes si plní sen aspoň částečně tím, že hrají spolu svobodně fotbal. A doufají, že budou moci jednoho dne ve Švýcarsku založit ženské družstvo. Rády by reprezentovaly Afghánistán, netuší však, jestli to bude někdy možné.

Zdá se, že příběh ženského fotbalu – a ženského sportu vůbec – se v Afghánistánu uzavřel. Aspoň v nejbližší době. Ženy a dívky nemohou svobodně vycházet ze svých domovů. Sotva budou tedy mít prostor pro sportovní kariéru. Afghánský sport se tak přesunul do diaspory. Ale fotbal nezná hranice a sbližuje lidi. Snad se mu jednoho dne podaří vrátit se zpátky i na afghánská hřiště.

Text je součástí projektu Girl Power, který vznikl ve spolupráci Heroine a Football Clubu. Jeho cílem je vyprávět příběhy, které ukazují, proč by se měla ženskému fotbalu věnovat větší pozornost. Ženský fotbal dokonale symbolizuje sílu nejpopulárnějšího sportu planety. Má zásadní společenský přesah – dokáže spojovat, bořit bariéry a vyvracet mýty, které v dnešním světě nemají žádné místo.

Popup se zavře za 8s