Zatímco individuální psychoterapie se už mezi lidmi stává poměrně běžnou záležitostí, s níž se není třeba tajit, terapii párovou lidé stále ještě často odkládají a moc o ní nemluví. Nejspíš i proto do ní přicházejí později, než by bylo vhodné a potřebné. Navíc očekávají, že terapeut jejich spory rozsoudí. Pro koho je „párovka“ vhodná, kdy poznat, že už je na ni čas, a co od ní lze čekat, vysvětluje terapeutka Eliška Remešová.
Podle psychologa Johna Gottmana přicházejí páry do terapie často až o několik let později, než by bylo záhodno. Nedokážou totiž rozeznat tu správnou chvíli. „Signálem může být to, že se dokola hádáme a nedaří se nám konflikt překonat. Může to být i okamžik, kdy se cítíme zaseklí a nedokážeme pohnout s významným rozhodnutím, které ovlivní náš vztah a budoucnost. Ale to neznamená, že párová terapie je zapovězena spokojeným partnerům,“ tvrdí terapeutka Eliška Remešová.
První setkání s terapeutem nebo terapeutkou bývá seznamovací, kdy se jen poodkryjí témata a dynamika vztahu. „Běžnou snahou jednoho, nebo dokonce obou partnerů bývá získat si terapeuta na svou stranu a ‚domluvit‘ tomu druhému. Dobrý párový terapeut však tato očekávání rozpustí a nabídne klientům terapeutický proces jako cestu ke vzájemnému pochopení,“ vysvětluje Remešová.
V párové terapii není hlavním cílem dospět k nějaké konkrétní diagnóze. Spíš se tu vytváří bezpečné prostředí, kde je možné odkrývat vnitřní světy partnerů a interpretovat a sdílet pohledy obou na jejich společnou realitu. „Když se párová terapie daří, partneři získávají náhled, že nestojí proti sobě, ale společně proti nefunkčním vzorcům myšlení, prožívání a chování. V procesu terapie na sobě pracují, aby tyto vzorce identifikovali a v bezpečném prostředí si vytvořili a prožili nové, funkčnější,“ dodává Eliška Remešová. Jaký efekt může párová terapie mít, jaké změny ve vztahu od ní lze a naopak nelze očekávat a dokáže pomoci všem? Zjistíte v článku Elišky Remešové na webu Heroine.cz.