Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Ve školce narazila, s dětmi chtěla řešit vesmír. Zjistit, že máte mimořádně nadané dítě, se v Česku prodraží

Jak zjistíte, že je vaše dítě nadané? Na vyučující se v tomto ohledu moc spoléhat nedá, říkají životní zkušenosti rodičů nadaných dětí i odborné studie. V dnešní době už existují možnosti diagnostiky, většina z nich má však buď dlouhé čekací lhůty, nebo nejsou zrovna levné.

Učitele a učitelky mimořádně nadané děti dokážou rozpoznat málokdy.Foto: Shutterstock

„Dcera už odmalička miluje knihy. Už když byla miminko, trávily jsme i hodiny denně předčítáním. V batolecím věku ji bavilo skládání puzzle. V necelých třech letech skládala puzzle o desítkách dílů, a nejčastěji naruby – kartonem nahoru, obrázkem dolů. Montessori hračky pro pětileté suverénně zvládala ve dvou letech,“ vzpomíná Lucie z Prahy na rané dětství své dnes třináctileté dcery. V mateřské škole se svou jinakostí dívka narazila: brzy se naučila číst, psát a počítat, ale nezvládala dobře navazovat vztahy se stejně starými dětmi, chtěla si povídat o lidském těle a fungování vesmíru. Učitelky navrhovaly odklad školní docházky pro sociální nezralost.

Ve škole to začalo postupně také drhnout, a tak rodina navštívila Centrum nadání a pedagogicko-psychologickou poradnu. Výsledek: mimořádné nadání. „Právě diagnostika v tomto typu poradny je důležitá pro to, aby školy věděly, jak mají s takovými dětmi pracovat. Pedagogicko-psychologická poradna totiž jako jediná může vydat závazné doporučení a navrhnout například úpravu či rozšíření vzdělávání. Na to, jak toto doporučení naplňuje, se soustřeďuje při kontrole i Česká školní inspekce,“ píše Jana Ustohalová ve svém textu pro web Heroine.cz.

A jak jsou na tom diagnostické schopnosti českého učitelstva? Například podle výzkumu z roku 2020 měli vyučující ze škol na Olomoucku vytipovat ve svých třídách nadané žactvo a seřadit je podle toho, jak chytré jim děti připadají. Následně všechny děti z těchto tříd absolvovaly testy fluidní inteligence. „Ukázalo se, že v každé třídě bylo jedno až tři nadané děti, což odpovídá také statistikám. Vyučující jich přitom vybrali výrazně více, čtyři až osm. Ale co bylo důležitější – jejich výběr se s výsledky testu shodoval minimálně. Jeden učitel nominoval osm žáků a shoda byla u dvou, druhý měl shodu u dvou ze šesti,“ píše Jana Ustohalová. Potřebuje skutečně každé nadané dítě „papír“? Kam by měli rodiče zamířit, pokud mají „podezření na nadání“, a co od toho mohou očekávat? Dočtete se na webu Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s