přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Tip na adventní výlet: Výstava betlémů vás spolehlivě naladí na Vánoce

15. prosinec 2017

Předvánoční výstava v podzemních prostorách Betlémské kaple v Praze nemá v Evropě konkurenci. A to nejen širokou paletou betlémů, ale také tím, že ji už 38. sezónu dělá ten samý člověk - penzionovaný projektant Blahoslav Lukavec. Voní to tam svíčkami, perníky a medovinou a pokud nebudete mít smůlu na okamžiky, kdy se v nevelkých prostorách tísní příliš mnoho lidí, bude to to nejlepší vánoční naladění. 

Venku se ochladilo, tak místo tipů na vycházky budeme do jara přinášet tipy na místa, kam můžete s dětmi i školní třídou zajet na výlet pod střechou. A ideálně tam i něco zažít, něco si vyzkoušet nebo se něco naučit.

"Když jsme v roce 1980 začínali, bojovali jsme proti Dědu Mrázovi, teď bojujeme proti Santa Klausovi.  Naším cílem je ukázat kouzlo tradičních českých Vánoc," říká Blahoslav Lukavec, jehož je možno popsat jediným slovem: srdcař. Výstavu o stovkách exponátů, které se každý rok mění, pořádá úplně sám, jen s pomocí rodiny a přátel.

Jeho každoroční práce začína na jaře tím, že rozešle tisícovku dopisů těm, o nichž ví, že něco tvoří. Naprostá většina autorů betlémů, ozdob i perníků jsou nadšenci-amatéři a svá díla tvoří speciálně pro tuto výstavu. Na podzim se výstava měsíc staví, během prosince je k navštívení a po Novém roce Lukavcovi vše rozeberou a osobně rozvážejí autorům po celé republice.

I když má čtyři děti a desáté vnouče na cestě, nástupce pan Lukavec nemá. "My jsme to celé roky s manželkou dělávali při práci, to už dnes nejde. Dnešní zápřah je takový, že nikdo z mých dětí by to při své práci určitě nezvládl." Obdivuhodné je také to, že si výstava s rozpočtem milion a půl korun na sebe vydělá. A to není vstupné nijak přemrštěné: dospělý za 80, děti nad 90 centimetrů za polovic.

Letos do kuchyně

Na výstavě přitom nejde jen o betlémy. Každý rok má expozice ještě další téma - letos dostala podtitul Jak se kdysi vařilo a svítilo. Návštěvníci se dozví, co je kumhár, dýmná jizba nebo černá kuchyně. Uvidí i vývoj vybavení kuchyní nebo rozdělávání ohně.

Samotná expozice betlémů odráží fakt, že Češi nemají v počtu různých druhů na světě konkurenci. "Může za to nařízení Josefa II. z roku 1783, kdy zakázal vystavování betlémů v kostele. Co udělali vynalézaví Češi? Začali si je sami vyrábět, každý z toho, co měl zrovna po ruce." Na výstavě se tak můžeme kochat betlémy ze dřeva, skla, proutí, šustí, vlny, z různých druhů těst, ale také bílkového sněhu, marcipánu nebo sušených plodů.

Nejpřínosnější pro vás návštěva bude, když se vám podaří odchytit přímo pana Lukavce. Tajný tip: lze ho přivolat zvonečkem, který má u sebe paní v pokladně. Školy si s ním mohou exkurzi domluvit předem. "Dopoledne tu bývá školních skupin víc, takže kdo má zájem o hlubší výklad, tomu doporučuji přijít odpoledne," říká autor výstavy.

Prohlídku zpestří kvíz

Mnozí učitelé si ale poradí i bez něj. "Jsou i takoví poctivci, co přijdou nejdřív sami, expozici si projdou, aby se připravili na den, kdy dorazí i s dětmi." Pro takové, ale i všechny ostatní mají u pokladny připraven seznam otázek. Všechny odpovědi lze nalézt v expozici a pro školní skupiny, ale i rodiny je kvíz zajímavým zpestřením.

Takových věcí je ale v útulném podzemí víc: pravidelně se tam střídají řezbáři, krajkářky, dráteníci nebo košíkáři, kteří předvádějí své řemeslo a nechají děti, aby si jejich práci taky vyzkoušely. Někdy se v podzemí také zpívají koledy nebo zahraje tradiční kapela. Když budete mít speciální štěstí, dostanete od pana Lukavce ochutnat staré vánoční pokrmy. My jsme si pochutnali na takzvané muzice, což jsou rozvařené suché plody. Na další den chystal pan Lukavec pučálku neboli opražený naklíčený hrášek.

Pro malé děti, které ještě historie příliš nezajímá, je připraveno pískoviště a letos nově také skluzavka.

Následující informace se netýká dětí, ani učitelek, ale mohli by ji ocenit rodiče prahnoucí po adventním uvolnění: hned u vstupu je možné zakoupit horkou medovinu. Návštěvu potom můžete zakončit v krámku s vkusnými malými dárečky, ozdobami a perníčky.

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s