Genetickou výbavu máme každý jinou. Liší se i limity toho, co zvládneme. Jsou ale univerzální pravidla, která platí pro všechny: nepřetěžovat tělo, naslouchat dlouhodobé bolesti a starat se o životní spokojenost. To je to nejlepší, co nám pomůže předcházet nemocem a potížím nejen s pohybovým ústrojím. Na co by si měly dát pozor zejména ženy?
Bolesti kostí, kloubů a svalů potrápí za život spoustu žen. Mnohdy souvisejí s věkem a proměnami ženského těla. Dospívající dívky se potýkají s potížemi, které se pojí se změnou tělesné konstituce. Zátěž pro krční i hrudní páteř představují větší prsa. „Bolesti pomáhá překonat pravidelné posilování, fyzioterapie a vhodná podpora poprsí. Později lze provést zmenšující plastickou operaci, která může být v případě ortopedické indikace hrazena pojišťovnou,“ vysvětluje ortoped Šimon Kybal.
Během těhotenství a šestinedělí jsou zas typické obtíže způsobené prudkými změnami tělesné hmotnosti a hladiny hormonu relaxinu. „Jedná se o bolesti zad, kyčelních kloubů a klenby nožní. Zde opět pomáhá konzervativní léčba, tedy fyzioterapie. Dále nezbývá než toto náročné období trpělivě překonat,“ konstatuje Kybal. Dobré je také myslet na zlaté pravidlo – nepřetěžovat své tělo a odpočívat, kdykoliv to jde.
Působí jako vedoucí lékař ortopedie v síti prémiových klinik Canadian Medical. V oblasti operativy se zaměřuje na endoprotézu kyčelního i kolenního kloubu, artroskopii kolenního a ramenního kloubu. Jeho specializací jsou i operace přednoží.
Holdujete mrtvým tahům? Tak pozor, ať neskončíte s bolestmi bederní páteře a SI kloubu neboli „esíčka“. Ani dlouhé běhy po nevhodném povrchu vám dobrou službu neudělají. „V ordinaci se setkávám s pacientkami s bolestmi kolen, kyčelních kloubů a méně často i hlezen. Tyto obtíže se obvykle řeší doplňky s obsahem glukosamin/chondroitin sulfátu, fyzioterapií, a hlavně změnou sportovní zátěže.“ Třeba běhání jde nahradit všestrannou aktivitou, která klouby nezatíží, a sporty posilujícími kardiovaskulární systém. „Mnoho lidí zaměnilo běhání za duševní hygienu, která by měla jít do hloubky. Někdy to na mě působí dojmem, jako by se dnešní lidé rozhodli utéct sami před sebou,“ zamýšlí se Kybal.
Dalším specifikem u žen je zborcení příčné klenby nožní. Roli zde hraje genetika a také nevhodné obouvání. Zejména časté nošení podpatků může nezřídka končit operací vbočeného palce.
V pozdějším věku pak za mnohými obtížemi stojí osteoporóza, kdy se kvůli úbytku estrogenu stává kostní tkáň křehčí. Zde pomáhá zdravý životní styl, dostatek pohybu, pestrá strava a pobyt na slunci. „Případně doplňujeme léky s obsahem vápníku, vitaminu D, kolagenu a dalšími preparáty, které podporují ukládání vápníku v kostech. Co se týká operační terapie, tak tu volím pouze tehdy, když jsem přesvědčen, že přinese lepší kvalitu života a její rizika se vyplatí podstoupit,“ říká MUDr. Kybal.
A jaký sport je pro ženy vhodný? „Doporučuji všechny sporty, při nichž se cítí po všech stránkách dlouhodobě dobře. Především pak ty spojené s plynulým pohybem bez otřesů a nárazů, takové, u kterých se zapotí, zvýší se tepová frekvence a vyplaví hormony štěstí. Samozřejmě v rozumné míře. Je důležité vnímat svoje tělo. Bolest jako signál se vyvíjela po miliony let a má důležitou informační hodnotu. Neměli bychom ji dlouhodobě ignorovat,“ uzavírá Kybal.