„Nemusíte nic, a přesto hubnete.“ Zní to jako laciný slib obchodníků s výživovými doplňky pochybné kvality, tentokrát jde ale trochu o něco jiného. Aktuálním hitem na dosažení štíhlé postavy jsou léky na obezitu, které byly původně určeny lidem s cukrovkou. Stala se z nich však masová záležitost a váhu díky nim shazují i ti, pro které nejsou určeny. Je ale dobrý nápad začít tyto léky brát, pokud vám je nepředepíše lékař?
Ozempic, Wegovy či Saxenda. Tyto léky byly původně určeny lidem s cukrovkou, ukázalo se ale, že díky nim pacient zhubne. Téměř bez námahy, kila šla dolů i u těch, kteří za sebou měli celou řadu nepříliš úspěšných hubnoucích pokusů či se roky trápí s neustálým hubnutím a přibíráním. Neustupující společenský tlak na štíhlost a zároveň pověst, která tyto léky nejen na sítích provází, vyhnala celosvětovou poptávku po těchto lécích do nebeských výšin. Došlo to dokonce tak daleko, že opakovaně chyběly těm, pro které byly původně určeny a kteří je nezpochybnitelně potřebují, tedy nemocným lidem.
Recept na jeden z těchto léků vám navíc v tuzemsku mohou předepsat i praktičtí lékaři či lékařky. Co je ale ovšem také důležité dodat? Že nejsou určeny pro každého a jejich užívání rozhodně není bez rizika.
Co riskuje lékař, který je předepíše pacientovi, pro kterého nejsou určeny? A na jaká rizika a vedlejší účinky by se měl připravit pacient, který léky užívá? Nejen to ve svém článku shrnuje novinářka Ludmila Hamplová. A zároveň varuje před variantou obstarat si tyto léky na internetu, kde se běžně nabízejí. Nákup mimo lékárnu s sebou nese další rizika: v tom „lepším“ případě dostanete roztok bez účinné látky, v tom horším naprosto cokoliv, včetně vyloženě nebezpečného obsahu. V jakých zemích byly padělky zachyceny? A co o hubnutí s těmito léky říká například i americká komička, herečka a scenáristka Amy Schumer, která je také vyzkoušela? Čtěte následující text.