Ženský přechod se pojí s hormonálními změnami, které doprovázejí mnohdy nepříjemné projevy jak na těle, tak na duši. Dobrou zprávou je, že je lze do určité míry ovlivnit, a když už nastanou, tak léčit. Není ovšem radno je podceňovat, protože mohou způsobit vážné potíže.
Až dvě třetiny žen si během klimakteria projdou psychickými nebo fyzickými změnami, které mohou trvat několik měsíců, ale i let. „Po psychické stránce se objevují změny nálad, nespavost, úzkost, vyčerpání, ztráta libida a sebevědomí. V rovině fyzické přicházejí návaly, pocení, obezita, bolesti hlavy, kloubů nebo ochablá kůže,“ přibližuje obtíže gynekoložka Čurilová Roháčová.
Tyto projevy mimo jiné souvisejí se ztrátou estrogenu, poklesem hladiny progesteronu, dobrých tuků v krvi, vzestupem cholesterolu a špatných tuků, což může vyústit v kornatění tepen, onemocnění srdce a cév. „K dalším závažným komplikacím vyplývajícím z nedostatku estrogenu patří řídnutí kostní hmoty způsobující častější zlomeniny nebo ztenčovaní kůže a sliznic, které poté ztrácejí odolnost vůči infekcím, třeba močových cest a pochvy,“ upozorňuje lékařka.
Stává se, že u některých žen dojde k menopauze předčasně. To bývá důsledek velkého stresu, genetické predispozice, chirurgického odstranění vaječníků, ozařování nebo chemoterapie. Častěji také postihuje ženy, které nerodily nebo podstoupily IVF. Podle gynekoložky Čurilové Roháčové lze tento problém řešit. Léčba spočívá v nasazení hormonální léčby, aby se předešlo osteoporóze, onemocnění srdce a cév.
Projevy přechodu pak obecně zhoršuje sedavé zaměstnání, stres, alkohol, kofein, cigarety, příjem tuků a sacharidů. Hladký průběh lze naopak podpořit změnou jídelníčku, příjmem vitaminů a probiotik, pohybem alespoň třikrát týdně či odbouráváním stresu, například skrze meditaci či jógu.
Gynekologické praxi se věnuje od roku 2004. Kromě ambulantní péče o pacientky s gynekologickými potížemi se zaměřuje i na prenatální péči, ultrazvukovou diagnostiku a operační výkony z oblasti plastické chirurgie ženského genitálu. Je členkou českých i zahraničních odborných společností.
Netrapte se, řešení existují
Pokud obtíže přetrvávají a eskalují, je namístě navštívit gynekologickou ordinaci, kde rozhodnou o dalším postupu a nasadí vhodnou léčbu na základě konkrétních obtíží. „K dispozici máme lokální i celkovou estrogenní léčbu, hormonální substituční léčbu, psychofarmaka anebo fytoestrogeny,“ jmenuje možnosti Čurilová Roháčová.
Fytoestrogeny jsou přírodní rostlinné látky, jejichž chemické složení se podobá struktuře ženských pohlavních hormonů, estrogenů. A právě s fytoestrogeny ve formě doplňků stravy se v poslední době roztrhl pytel. Ženy by se tak měly o jejich využití poradit a vybírat je na základě příznaků, které je trápí. „Jedna tableta by měla obsahovat sérii fytoestrogenů. Sójové doplňky například snižují celkový cholesterol, produkty z klíčku fermentované sóji mají vliv na celou řadu příznaků klimakterického syndromu, fermentované pylové extrakty fungují na depresi, ploštičník hroznatý je vhodný na návaly horka a pocení, třezalka na úzkosti a červený jetel také na návaly,“ upřesňuje.
Rozmazlujte se
Menopauza se ovšem pojí také s pozitivními faktory, jako je příležitost upřít pozornost sama na sebe. „Jedná se o novou etapu v životě každé ženy, která přináší i světlé stránky, například ztrátu menstruace, pominutí strachu z otěhotnění, někdy i možnost naplno se věnovat svým koníčkům, starat se o sebe. Jednoduše si užívat život plnými doušky,“ uzavírá gynekoložka.