E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Nejdřív rodič, potom dítě. Nejen v letadle, ale i v pojištění

Napsáno pro Allianz

Žádné sebelepší pojištění vám zdraví nevrátí, ale když si ho správně nastavíte, může vás zachránit před pádem na finanční dno. Alena Pomahačová, ředitelka obchodní sítě v Allianz, radí, kdo by s pojištěním neměl váhat, jaká rizika jsou klíčová a přibližuje také připojištění vyvinuté přímo pro ženy.

Alena Pomahačová, ředitelka kmenové obchodní sítě v Allianz pojišťovně.Foto: Archiv Allianz

Nabízíte produkt navržený speciálně pro ženy. Na co se zaměřuje?

Jelikož se ženy fyziologicky liší od mužů a chtějí mít zajištěná svá specifická rizika, připravili jsme pro ně připojištění, které jim pomůže v případě nepříjemných životních událostí. Zahrnuje proto těhotenské, porodní a poporodní komplikace, náklady spojené s péči o postižené dítě, mimoděložní těhotenství nebo odstranění dělohy z důvodu zhoubného novotvaru. Žen pozdějšího věku se zas mohou týkat komplikace osteoporotických (křehkých) zlomenin například kyčelního kloubu nebo revmatoidní artritida. Součástí je i riziko rakoviny in situ, tedy diagnóza zhoubného novotvaru prsu, vaječníku či dělohy a rekonstrukce prsu po mastektomii z důvodu zhoubného nádoru.

Jak to funguje – je možné si ho sjednat i samostatně?

Před uzavřením životního pojištění vždy provádíme analýzu potřeb a až na základě získaných informací doporučujeme nastavení smlouvy, respektive jaká rizika by měla mít klientka kryta s ohledem na její potřeby. Připojištění PRO ženy si můžete sjednat k hlavnímu produktu Allianz ŽIVOT, které obsahuje pojištění pro případ smrti minimálně na částku deset tisíc korun.

Lze do připojištění vstoupit i po čtyřicítce?

Určitě, hranicí je 60 let. Poslední dobou ale vnímáme opačný trend, že se o životní pojištění zajímají mladé ženy, které rodinu teprve plánují zakládat. Snažíme se je v těchto myšlenkách podpořit, protože sjednání životního pojištění v mladém věku je pro klientky nejvýhodnější jak z pohledu rozsahu, tak ceny.

Je potřeba se smlouvou v čase nějak pracovat?

Rozhodně ano, protože naše životní situace se mění. Jiné potřeby máte jako mladá bezdětná žena, jako rodič s hypotékou nebo když je vám přes padesát a děti už si žijí po svém. Já sama jsem si pojistnou smlouvu navýšila kvůli pokrytí rizika spojeného s hypotékou. Dnes už jsou má rizika o něco nižší. Proto doporučuji udělat si každé dva až tři roky revizi smlouvy.

Kdo obecně a kdy by si měl uzavřít životní pojištění?

Čím dříve, tím lépe. Nejde pouze o cenu, ale s věkem se mění váš zdravotní stav a s tím i podmínky pro přijetí do životního pojištění. Pokud to neučiníte v mládí, tak radím pojistit minimálně toho, kdo primárně živí rodinu. Přestože už to bylo řečeno mnohokrát, přirovnala bych to ke kyslíkové masce v letadle, kdy platí pravidlo: nejdřív rodič, potom dítě. Abych mohla pomoci, musím sama dýchat. U pojištění je to stejné. Pokud onemocní živitelka či živitel rodiny, výpadek příjmu může způsobit naprostou katastrofu.

Jsem ale přesvědčená, že pro rodinný rozpočet jsou důležití oba partneři. Navíc se můžete dostat do situace, kdy se vaše životní role změní ze dne na den, a tak by měli mít ta velká rizika ošetřeny také vaše protějšky.

Jak si pojistku nastavit, aby opravdu splňovala to, co má?

Aby vás životní pojištění skutečně chránilo, je potřeba vědět, co všechno má pokrýt. Udělejte si přehled všech vašich měsíčních (pravidelných) výdajů včetně nákladů na bydlení, provoz auta, léky, jídlo, účty za telefon. Jedná se zkrátka o peníze, které se musí zaplatit za všech okolností, tedy i v případě vážné nemoci nebo smrti. Rezerva pro případ takovéto závažné situace by pak měla vystačit na dva roky, abyste měli vy či celá rodina čas vyrovnat se se změnami a neupadli jste do dluhové pasti. Obecně by ale v pojištění neměla chybět takzvaná velká rizika, tedy smrt, invalidita, trvalé následky úrazem či nemoci a závažná onemocnění.

Kolik pojištění vyjde cenově?

Cena se odvíjí od mnoha faktorů, jako je rozsah pojištění nebo zdravotní stav. Když si ale v mladém věku sjednáte smlouvu za 800–1000 korun měsíčně, můžete být velmi kvalitně pojištěni po celý život.

Foto: Archiv Allianz

Alena Pomahačová

Ředitelka kmenové obchodní sítě v Allianz pojišťovně. Vystudovala VUT v Brně, v pojišťovnictví se pohybuje od roku 2005. Řadu let působí na různých manažerských pozicích. Nyní už tři roky řídí síť obchodníků v Allianz. Klade důraz na osobní rozvoj, partnerskou spolupráci, mentoring a kontinuální dialog. Volný čas ráda tráví s rodinou nebo při sportu, od dětství ji naplňuje hudba a její interpretace.

Má smysl pojišťovat i děti?

Na děti bych se zaměřila až ve chvíli, kdy jsou dobře pojištěni matka, otec či oba. U dětí doporučuji pokrýt trvalé následky úrazu a nemoci, závažná onemocnění a závislost na péči. Rodiče mají tendenci přeceňovat riziko úrazu, pokrývat ho vyššími částkami právě na úkor rizika závažného onemocnění, což není dobře.

U dětí je pak obrovská výhoda, že je do pojištění přijímáme většinou zdravé, méně rizikové, což se odráží i na nižší ceně. Pro rodiče adolescentů může být rovněž zajímavé, že do 25 let neuplatňujeme zařazování do rizikových skupin podle typu povolání – bez ohledu na to, jakou profesi už mladí lidé reálně vykonávají.

Platí stejné nastavení i pro sólo rodiče, kteří nemají peněz nazbyt?

Beze zbytku. Nejdůležitější je vytvořit záchrannou síť pro rodiče a pokrýt závažná rizika u dítěte. Uvedu příklad. Pokud se dítě dostane do invalidního důchodu, který lze přiznat v 15 letech, a je plně závislé na dospělém, tak mu ihned vyplatíme 100 % pojistné částky. Při 3. nebo 4. stupni závislosti vyplatíme 200 % sjednané částky. Stupně závislosti se určují od 1 roku dítěte a posuzují se podle toho, co by mělo dítě v daném věku zvládat.

U životního pojištění radíte, aby si smlouvu uzavřel/a alespoň živitel/ka rodiny. Platí něco podobného i u pojištění majetku?

U majetkového pojištění nejde o to, kdo je pojistníkem. Klíčové je správné nastavení ceny nemovitosti – tedy bytu nebo domu, abyste se vyhnuli riziku podpojištění, kdy by v případě škody mohla pojišťovna pojistné plnění krátit. Jedná se o částku, za kterou by se tato nemovitost, respektive rodinný dům, dala v případě takzvané totální škody postavit znovu. Není to tedy cena, za níž byste ji koupili nebo prodali, ale opravdu znovu postavili. Na to pozor. Dnes je možné ověřit si pojistnou částku díky jednoduché kalkulačce, kterou vyvinuly pojišťovny v rámci své asociace a je k dispozici na webu České asociace pojišťoven. S tím souvisí také moje doporučení nastavit si takzvanou indexaci. Pojištění nemovitosti se uzavírá jako smlouva na dobu neurčitou, po roce se automaticky obnovuje a pokud máte nastavenou indexaci, tak vám pojišťovna při té příležitosti nabídne změnu pojistné částky, která odráží aktuální situaci – jak se například vyvíjejí ceny stavebních prací, inflace a podobně. U nás indexaci nastavujeme automaticky, aby se právě zamezilo podpojištění.

Jaká nejdůležitější rizika v rámci neživota by si měl člověk chránit?

Tipnete si, jaké jsou nejčastější majetkové škody? Nejsou to ani požáry, ani vichřice, nýbrž vodovodní škody. Takže ty bych určitě radila pojistit. Obecně platí, že nastavení pojištění závisí na konkrétní situaci. Vlastníte dům či byt? U bytů je důležité i to, v jakém patře se nachází. Máte v domě nějaké strojní zařízení, jako jsou elektrické pojezdy, čerpadla, fotovoltaika? Když v rámci neživotní smlouvy zvažujete pojištění odpovědnosti, nastavení se bude lišit pro domácnost se třemi zvídavými dětmi a pro aktivní prarodiče, kteří rádi vyrážejí na výlety na elektrokole. Zvažte tedy, jaká jsou ta největší rizika, která potřebujete pokrýt, a těmi začněte.

Popup se zavře za 8s