Nástřih hráze čili epiziotomie je nejčastějším zdravotnickým zákrokem, který narušuje integritu našeho těla. A přitom je většinou zbytečný. Má své místo a indikace. Nicméně ve velkém procentu případů se dělá prostě ze zvyku. Potvrzují to sami zdravotníci i data, který byla teprve nedávno zveřejněna díky rozhodnutí Ústavního soudu.
Vezměte si pravítko, odměřte 3, 5 a 7 centimetrů a podívejte se, jak hluboká by byla rána, pokud byste měli takto nastřiženou tkáň své dlaně mezi palcem a ukazovákem. V mrazivé scéně dokumentárního filmu o porodnickém násilí Neviditelná ukazuje jedna z protagonistek, Stella Valentová, takto na své ruce rozsah nástřihu. Hráz, tedy oblast mezi vulvou a konečníkem, se během porodu díky vlivu hormonů změkčí a při tlaku hlavičky se rozvine a ztenčí. Není to nějaká kožní řasa nebo blanka, je to silný, svalnatý, prokrvený orgán, který se dokáže roztáhnout a pak zase vrátit do původní podoby.
Co se v článku ještě dočtete:
Tělo ženy je na lehké poranění při porodu připravené. V šestinedělí se schopnost regenerace zvýší a všechna zranění se většinou léčí rychleji. Některé ženy mají štěstí a nástřih se jim hojí snadno a hladce. I tak se ale vedle vyčerpávající péče o novorozené miminko, sebe a rodinu navíc potýkají s jedním či dvěma týdny bolesti.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!