přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Co si přát do nového roku aneb Malá předsevzetí lásky (k sobě)

29. prosinec 2023

Předsevzetí se často týkají toho, jak být lepší, krásnější, hubenější a úspěšnější v dalším roce. A pokud člověk nebydlí pod kamenem, bilancování před koncem kalendářního roku se těžko vyhne. Proč ale máme často tendenci naložit si ještě víc? Make-up artistka Asya Meytuv navrhuje vzít to letos trochu za jiný konec. Jaká předsevzetí by si dala pro příští rok ona sama?

Foto: Gabriela Knížková a Midjourney

Jako by těch požadavků nebylo celoročně málo, na konci prosince si ještě musíme slíbit, že příští rok budeme zase lepší. Tomuto rozpoložení napomáhá u většiny z nás aktuální vytržení z rutiny, možná i plnější žaludek ze svátečních dnů – a člověk už má tendence se bičovat a slibovat si, jak od ledna bude zase zkoušet být perfektní. Proč jsme ale na sebe tak tvrdí či tvrdé? Sebepéče (do níž dle mého názoru patří i líčení a mazání) by přece měla být čirá radost. Co kdybychom tedy trochu pozměnili slova a místo „musím cvičit“ si řekli „chci se cítit dobře“? 

Víc poslouchat svůj vnitřní hlas

Co najdete v novém čísle

  • Amerikánka je stejná jako vaše děti. Na obálce nového čísla je režisér Viktor Tauš spolu s „Amerikánkou“ Zdenou Vrbovou
  • Vina, trest a odpuštění
  • Chci se ti podívat do očí. Lze odpustit pachateli znásilnění? Máme ho chtít pochopit?
  • Jak vyhrát stárnutí
  • Prsa, děloha a spol.

    Chci novou Heroine

    Intuice je skvělá věc, bohužel často promlouvá hlasem, který je slyšet méně než všechny zvuky okolo – někdy to bývají hlasy našich rodičů (ty jsou tedy hlavně v našich hlavách, stejně jako ten protivný vnitřní policajt), jsou to i hlasy partnerů, dětí, společnosti a dalších. Když se pak ale před nějakým rozhodnutím zkusíme opravdu zastavit, nadechnout, vydechnout, představit si situaci, nad kterou přemýšlíme… odpověď se často ukáže sama.

    Jen se schválně zkuste při přemýšlení soustředit na reakce svého těla. A nemusí jít hned o nějaká dramatická rozhodování. Někdy vám váš hlas radí zcela běžné věci: dovolit si odpočívat a nedělat nic, dívat se celý večer na filmy, zůstat doma a poslat rodinu na procházku bez vás… Zkuste ho v nadcházejícím roce alespoň občas pustit ke slovu. Není to jednoduché, ale stojí to za to.

    Dělat věci pomaleji

    Jsme creatures of habbits, máme rádi svoji rutinu. Vnímám to i u svých klientek, když si na něco zvyknou, těžko se jim doporučuje něco nového, i v líčení a péči. Rutinu časem zvládáme na autopilota, což nás většinou vede k tomu, že u toho myslíme na něco jiného. Malá změna ale může znamenat větší pozornost k sobě samému. Zkuste třeba masáž hlavy během mytí vlasů, při nanášení pleťového krému vnímat jeho vůni a jednotlivé části obličeje, zkuste se během dne zastavit a několikrát se vědomě nadechnout a vydechnout. Tyto malé momenty, kdy jste jen sami či samy se sebou, mohou být někdy mnohem více osvěžující než třeba silné espresso. (I to si ale můžete vypít se vší pozorností, tak, že se budete soustředit na jeho vůni a chuť a nebudete u toho vyřizovat maily v telefonu.)

    Cítit se lépe ve svém těle

    To, jak vypadáme a působíme, je jedním z častých témat v ordinacích terapeutů (i toho mého). A není se čemu divit – vzhled je věc velmi osobní a důležitá. Není ale ani tak důležitý sám o sobě, jde spíš o to, jak zevnějšek odráží náš vnitřní svět. Co navenek vyzařujeme, zda komunikujeme svoji osobnost tak, jak si přejeme, a zda jsme okolím správně pochopeni. Čím víc jsou tyto dvě roviny v harmonii, tím lépe se ve své kůži cítíme.

    Se vzhledem se dá dělat leccos, ale má to své hranice. Samozřejmě se budeme cítit lépe, budeme-li pravidelně cvičit a pečovat o své tělo tak, aby bylo zdravé. To je určitě základ wellbeingu a propaguji to v každém svém textu. Žádný krém či make-up ale neudělá zázraky, pokud nebudeme sami pro sebe zajímavým konverzačním partnerem. Aneb jak s nadsázkou jednou řekl můj blízký přítel poté, co si začal holit i zbytky vlasů na hlavě — dřív jsem měl vlasy, odteď budu muset mít osobnost. Rozvoj našeho nitra a péče o něj hranice nemá. Právě tam je naše identita, individualita a jedinečné kouzlo.

    Co vlastně znamená „dávat sebe na první místo“ a jde to dělat vždy? O sebelásce a sebeobětování píše psycholožka Monika Čuhelová:

    Naučit se něco nového

    Na předchozí bod volně navazuje i tento a nemusí jít zrovna o studium nového jazyka nebo stohodinový kurz pěstování bonsají. Dejte si malé splnitelné předsevzetí, jako třeba vyzkoušet nový recept, najít novou trasu na procházku nebo třeba aplikovat nový postup v líčení, obměnit parfém. Jakákoli drobná, příjemná a nenásilná změna je skvělou stimulací nervového systému a některé z nich vám mohou přinést nečekané prožitky. Pro mě to letos byla nově objevená vášeň pro saunování a také několik nových inspirujících přátelství. Děkuji, 2023!

    Časopis Heroine

    Heroine: Předplatné webu na rok

    • Neomezený přístup ke všem textům na webu
    • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
    • Nákupem podpoříte redakci Heroine
    1290
    Časopis Heroine

    Heroine: Předplatné webu na měsíc

    • Neomezený přístup ke všem textům na webu
    • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
    • Nákupem podpoříte redakci Heroine
    129
    Popup se zavře za 8s