Petici „Nesmíme obětovat děti! Žádáme vládu, aby školství zařadila mezi své nejvyšší priority” podepsalo za deset dní třináct a půl tisíce lidí. Obsahuje zejména požadavky na rozvolnění striktního zákazu venkovních aktivit pro školáky. Pro výzvu je zformuloval ředitel pražského gymnázia Přírodní škola František Tichý a jeho školní komunita. „Zaráží nás, jak černobíle i po téměř roce zkušeností k problému přistupuje vláda i část odborné veřejnosti: buď děti vrátit do tříd a kluboven, nebo nechat osamocené doma,” píše se v petici.
„Existují zcela nevyčerpané možnosti, jak dětem v současné situaci ulevit, především při různých venkovních aktivitách. Ale my je držíme doma. Praha je v délce omezení školního a volnočasového provozu evropským rekordmanem,” říká František Tichý, ředitel pražského Gymnázia Přírodní škola. On a jeho školní komunita stáli u zrodu apelu, který se posléze spojil s paralelní iniciativou předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání zastupitelstva hlavního města Prahy a členky KoroNERV- 20 Mariany Čapkové a nabral finální podobu petice.
„Název mi přišel trochu přestřelený, ale on je to opravdu velký průšvih,” reaguje Tichý na dotaz, zda slova o oběti nemohou část potenciálních sympatizantů odradit jako přílíš barvotiskově naléhavá. Úpadek psychické kondice i výkonnosti pozoruje u dětí ve své škole. „A to jsou gymnazisti, se kterými jsme chodili ven, dokud to šlo, mají ve škole velkou podporu i teď, a sami ještě pomáhají doučovat děti z jiných škol. Mnohde je to daleko horší, to vidíme.”
Tichý již od podzimu upozorňuje na to, že nejen školy, ale ani volnočasové organizace, nízkoprahové kluby a sportovní oddíly nemohou nyní za žádných podmínek fungovat venku, i když je to z epidemického hlediska relativně bezpečné.
„Považuji za nesmysl, že dnes nemůže jít skupinka dětí organizovaně do parku, zvlášť když premiér mluví o tom, jak by šly výhledově otevřít fitka a hodně lidí nařízení bezstarostně porušuje, včetně těch nahoře. Evidentně potřebujeme lépe zaostřit na to, co jsou naše priority,” říká. Venkovní akce by měly být za určitých podmínek a pravidel povolené i v pátém stupni PES, žádají autoři výzvy.
Kromě toho apelují na vládu, aby co nejrychleji přišla s funkčním plánem pro výchovně vzdělávací instituce směřujícím k jejich otevření. Školy by měly mít k dispozici bezplatné testování a dostupné by mělo být i očkování pedagogů. Řada jiných evropských zemí našla způsob, jak to udělat, aby děti mohly jít do školy, argumentují autoři petice a uvádějí příklad Rakouska a Francie. „Nejde nám o slepé otevření škol, ale o hledání cesty, jak dětem umožnit kontakt a seberealizaci co nejvíc bezpečně a zároveň efektivně,” říká Tichý.
Petici na sítích podpořili žáci Přírodní školy videem Dostaňte nás ven! „Vzniklo jako spontánní iniciativa našich žáků a učitelů,” říká Tichý. Video má na facebooku stovky sdílení, žáci prosí o šíření a podporu petice osobnosti veřejného života. Na svém facebookovém profilu výzvu sdílel například předseda Senátu Miloš Vystrčil.
A poslanec za ODS Martin Baxa, člen Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu PS ČR, v pátek zveřejnil na sítích za koalici SPOLU „Plán na záchranu vzdělávání v Česku“, který obsahuje podobné požadavky jako petice. Posledním z bodů je „Co nejdříve otevřít část mimoškolních aktivit pro děti a mladé lidi – skaut, sportovní a turistické kluby, byť za přísných protiepidemických podmínek.”
Jako prioritu stanovuje plán obnovu docházky do škol pro 1. stupeň a 9. třídy ZŠ a absolventské ročníky středních škol za předpokladu, že stát zajistí plošné testování žáků a dobrovolné očkování pro pedagogy, kterým také poskytne bezplatně respirátory.
„Debaty jsme vedli celý týden. Bylo zjevné, že ministr Plaga nemá plán ohledně otevření škol a obdobně neurčitě komentoval možnost testování žáků,“ říká Baxa, který návrh plánu vytvořil a konzultoval s koaličními partnery z KDU-ČSL a TOP O9.
V duchu blízkém znění petice napsala v sobotu příspěvek na své facebookové stránce i poslankyně za Pirátskou stranu Olga Richterová. „Na děti dopadá současná situace často tvrději než na dospělé. Přišly už téměř o rok plnohodnotného vzdělávání, nemohou se stýkat se spolužáky a kamarády, nemohou sportovat s ostatními ani chodit na kroužky. Je ostudou vlády, že na děti a jejich rodiče v této době úplně zapomíná.“
Koluje zpráva, že část poslanců se chystá tento týden ve čtvrtek podpořit prodloužení nouzového stavu, pokud vláda vyhoví aspoň části požadavků, které vyjadřuje petice, plán SPOLU a návrhy Pirátů.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.