konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Pár kliknutí a zjistíte, jestli má dítě psychické problémy. Poradna vývojářů z Brna pomáhá u vás doma

Je moje dítě normální? Tuhle otázku si občas položí asi všichni rodiče. Někdy s nádechem ironie, jindy ale s obavami, že se všechno nevyvíjí tak, jak má. Nebo že se za posmutnělým obličejem skrývá něco hlubšího. Tým expertů z oblasti psychologie a informačních technologií se rozhodl, že s hledáním odpovědí pomůže. Po mnohaletém snažení tak vznikl propracovaný online dotazník, na jehož konci si může rodič ověřit, jestli je načase vyhledat psychologickou pomoc.

Rozpoznat, kdy už je s dítětem čas na návštěvu psychologické poradny, není vždycky jednoduché. Vývojáři z Brna proto začali nabízet novou službu, která by s tím mohla pomoci.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Mluví málo nebo vůbec, má potíže se kamarádit s ostatními dětmi, je posmutnělé nebo apatické. Dítě, jaké popisuji v předchozím souvětí, možná „jen“ zažívá těžké období či se zkrátka vyvíjí svým vlastním tempem. Anebo za tím může být něco víc. Zorientovat se coby rodič v tom, kdy ještě můžete zůstat v klidu, a kdy už je namístě začít intenzivně hledat odborníka na poruchy učení či duševní potíže, je často dost komplikované. Nemluvě o tom, že kapacity psychologů a psychiatrů pracujících s dětmi jsou momentálně napnuté natolik, že na první návštěvu můžete čekat klidně několik měsíců. A pokud budete v mezičase propadat nekonečným internetovým rešerším na vlastní pěst, může to do jejich ordinací nakonec dovést spíš vás.

Přesně takový problém řešil IT nadšenec Petr Vaněk, když jeho synovi byly tři roky. Podle chování syna se zdálo, že možná žije se sluchovým postižením. Nakonec se u něj zjistila vývojová dysfázie, opožděný vývoj řeči a porucha soustředění. Diagnóze ale předcházelo dlouhé období dohledávání příslušných informací, čekání na konzultace a následné kolečko s odborníky. Vaněk na základě vyčerpávajících zkušeností oslovil psychometrika Hynka Cíglera z Masarykovy univerzity v Brně s nápadem na platformu, která by rodičům dokázala celý proces usnadnit. Díky stravitelnému, ale zároveň co nejpřesnějšímu testu by uměla odhadnout, jak na tom dítě je – a jak moc musejí rodiče začít bít na poplach.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!