přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Princezna, která má vlastní firmu: výchova dcer k rovnosti je někdy tanec v minovém poli

Děti budu vychovávat bez stereotypů, tak aby pro ně rovné příležitosti byly zcela přirozenou věcí, to je dnes přání řady rodičů. Někdy je ale potřeba na ty nerovnosti jasně ukázat. V pohádkách, které čteme, to jde snadno, horší je to ale třeba na rodinné návštěvě. Jak to vybalancovat, aby to nebylo ani moc, ani málo? Nad tím se v dnešním komentáři zamýšlí Pavel Houdek.

Foto: Shutterstock

„Tati, ta paní tomu velí? Je tam nejdůležitější, viď?“ zeptala se mě znenadání dcera na koncertě. Na pódiu festivalu hrála pětičlenná kapela v čistě mužském složení. Paní, na kterou se mě dcera ptala, stála na kraji pódia. Kapelu přivezla a starala se o to, aby měla vše potřebné.

Byli jsme na festivalu, který se zaštiťoval progresivními hodnotami a rovností, a já nevěděl, co mám dceři odpovědět. Mrzelo mě, že i v takovém prostředí už ve svém věku vidí nerovnosti, které jí na podprahové úrovni ukazují, kde je její místo; byl jsem ale také pyšný na to, že ji vůbec nenapadne, že by žena automaticky měla mít nějakou pečující podpůrnou roli, zatímco muži jdou dělat to hlavní.

Foto: Heroine

Jak vychovat dcery, které změní svět

Jak vychovat dceru, aby jednou žila svobodně a rovnoprávně? Návod nabízí německá pedagožka a rodinná poradkyně Susanne Mierau v knize Manuál pro moderní mámy, kterou vydáváme i díky vaší pomoci. Pořiďte si první knihu Edice Heroine a podpořte i podcasty. Přidáváme tři výjimečné odměny: zážitkový kurz sebeobrany pro matky a  dcery, signovaný plakát artdirektorky Heroine a drink s naší redakcí.

Chci podpořit knihu

Princ s mečem a mopem

Vychováváme dceru tak, jak sami žijeme – tedy aby svůj život nenechávala omezovat genderovými stereotypy. Schválně píšu a teď zdůrazňuji, že genderovými, tedy takovými, které na pohlaví naroubovala společnost. A to zpravidla ne podle faktických omezení daného pohlaví, ale podle toho, jak se to hodilo aktuální vládnoucí vrstvě. Víme, že jí život připraví některé nespravedlivé překážky, které by jako kluk před sebou neměla, jako je pay gap nebo skleněný strop, ale chceme, aby si další takové překážky nestavěla sama.

Taková výchova je ale balancování na ostří nože. Na jedné straně to podle nás znamená, že od určitých stereotypů je potřeba ji – alespoň v raném věku – odstínit. Především se to týká méně viditelných a podprahových způsobů, jako je zobrazení mužských a ženských rolí v pohádkách apod. Téměř každou pohádku, kterou jí čteme, musíme tak trochu upravit do moderní podoby: princeznu si princ nechce vzít proto, že je hezká, ale proto, že je chytrá, má doktorát a vede vlastní firmu. V manželství se s princem dělí o domácí práce půl napůl atd. Protože to při čtení měníme v reálném čase, není to vždycky snadné, ale po čase se na to dá zvyknout.

Pojmenovat, neurážet

Pak je tu druhá stránka věci. Pokud na sebe nemá nechat genderové stereotypy působit, musí o nich vědět. Už jen proto, že se jim ve svém životě nevyhne. To znamená reagovat na situace, kdy se je na ni někdo snaží uplatnit, vysvětlit jí, co se zrovna děje, že to je jen stereotyp, a povzbudit ji v tom, aby si to nenechala líbit, pokud nechce. A to všechno tak, abychom neurazili člověka, který to celé – nevědomky nebo bez zlé vůle – spískal.

Konsent platí v každém věku. I děti mají právo o svém těle rozhodovat.
Foto: Garrett Jackson / Unsplash

„Ne“ znamená ne. I na pískovišti a u dědečka. Přestaňme z dívek vychovávat budoucí oběti

Sexuální obtěžování

Je to škola života v umění diplomacie a vyjednávání. Obzvláště citlivé je to v oblasti nejbližší rodiny, která sice náš způsob výchovy respektuje, ale čas od času nevědomky popustí uzdu naučeným stereotypům.

Zároveň vidíme, že časy se mění. Doba, kdy kluci měli ve škole dílny a holky vaření, se s námi pomalu loučí. Existují i  pohádky a knížky pro děti, které genderové stereotypy boří. Výchova k emancipaci je téma, o které se zajímá stále více rodičů. Díky za to. Dcera momentálně chodí do školky. Miluje princezny, šatičky, růžovou barvu, ale soudě podle jejího dotazu z úvodu se nám naše výchova zatím daří. A já jen doufám, že až vyroste, už taková výchova ani nebude potřeba.

Popup se zavře za 8s