přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Těhotenství není nemoc, porodní asistentky dohlíží, aby proces porodu zůstal zdravý, říká Ezrová

Jak se změnila práce porodních asistentek a proč ještě nemají v systému zdravotnictví úplnou autonomii? Magdaléna Ezrová, prezidentka UNIPA, věří, že to, jak se společnost staví k práci porodních asistentek odráží to, jak se staví k autonomii žen. „Protože jsme tady opravdu pro ženy. Nejsme tu pro systém, ani pro nikoho jiného,“ říká ve speciálu podcastu Hlas Heroine.

Magdaléna Ezrová (vpravo) ve studiu s moderátorkou podcastu Hlas Heroine Ilonou Kleníkovou. Foto: Tomáš Cetkovský/Studio Podcast

„V Česku rodit svobodně lze, ale záleží na tom, jak to ta žena uchopí. Ta svoboda je v nás,“ říká Magdaléna Ezrová, prezidentka Unie porodních asistentek (UNIPA). V Česku podle ní mají ženy možnosti porodit tak, jak si přejí, jen není vždycky jednoduché se k nim dostat. „Ty bariéry jsou značné a mohou být i finanční,“ upozorňuje. „Základní péče, kterou by žena měla mít, je kontinuální péče porodní asistentky. A tu si musí hradit.“

Poslechněte si epizodu speciální podcastové série Rodit svobodně:

Situace v českém porodnictví se ale podle ní stále zlepšuje. Přispěl k tomu i nálezu ústavního soudu ze začátku září, který umožňuje porodním asistentkám účast při domácích porodech bez rizika stíhání. Porodní asistentky rozhodnutí vítají. Jak ale upozorňuje Magdaléna Ezrová, zbývá ještě hodně záležitostí k dořešení. „V tom rozhodnutí je taková zapeklitost, že péče porodní asistentky doma není regulovaná zdravotní péče. To v podstatě znamená, že stát nemůže garantovat její kvalitu, protože nemáme závazné vyhlášky nebo standardy.“

UNIPA se přitom právě nastavováním standardů péče zabývá dlouhodobě. „Snažíme se ta pravidla stanovit transparentně. Teď už můžeme. Dřív jsme přemýšleli, jestli vůbec dát na web nějaký článek, který ta pravidla upravuje,“ vzpomíná Magdaléna Ezrová s odkazem na to, že porodním asistentkám, které o ženu pečovaly během domácího porodu hrozila až milionová pokuta.

„Strašně jsem se bála podívat, jestli tam to břicho ještě mám, nebo ne," vzpomíná Magda na první minuty po probuzení, kdy nevěděla, jestli je její dítě v pořádku.
Foto: Jana Plavec

„Máte zdravé dítě. Tak co ještě chcete?“ Kvůli traumatu z porodu se žena už pět let soudí s nemocnicí

Porod

I když postavení porodních asistentek v českém zdravotnictví se zlepšuje, autonomii stále nemají. Stále je například pro jejich práci nutná indikace lékaře nebo lékařky. „UNIPA se snaží o posílení obrazu porodní asistentky jako někoho, kdo dokáže pracovat autonomně, sebevědomě a je v tom procesu důležitý, má svou nezastupitelnou roli. Nejsme lékaři, ale jsme dostatečně vzdělané k tomu, abychom dokázaly o ženu pečovat v podpoře jejího zdraví. Těhotenství není nemoc, ani porod není nemoc. Naším úkolem je dohlížet, aby co nejdéle tyhle procesy zůstaly zdravé,“ připomíná v podcastu Hlas Heroine.

„To, do jaké míry mají porodní asistentky autonomii, ukazuje, do jaké míry jsou jako autonomní vnímané ženy. A naopak,“ věří Magdaléna Ezrová. „Protože profese porodních asistentek je tady opravdu pro ty ženy, pro jejich dobro a pro dobro jejich dětí. Nejsme tu pro systém, ani pro nikoho jiného.

Co dalšího v podcastu uslyšíte?

  • Ženy v šestinedělí ze systému péče vypadávají
  • Proč se ve školách neučí k ženám u porodu přistupovat s respektem
  • Žena má právo rozhodnout se i špatně

Celý rozhovor si poslechněte na Heroine.cz, Spotify nebo Apple Podcast.

Podcastová série Rodit svobodně vznikla díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistky.

Popup se zavře za 8s