konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

„Tady to vyplňte, přineste moč a nazdar.“ Proč v českém porodnictví často není místo pro lidskost?

Vypovídají o stavu českého porodnictví spíš příběhy o zpackaných porodech a rutinních nástřizích hráze, nebo to, že nerušený bonding a přítomnost osoby blízké je leckde už samozřejmost? Jde v Česku rodit svobodně? Na to hledá odpověď série článků v časopise Heroine, na webu Heroine.cz i speciální podcastová série Hlasu Heroine.

Publicistka Táňa Zabloudilová (vlevo) ve studiu s moderátorkou podcastu Hlas Heroine Ilonou Kleníkovou.Foto: Tomáš Cetkovský/Studio Podcast

„Ženy se nebojí ozvat, umí a chtějí se za sebe postavit,“ říká publicistka Táňa Zabloudilová, hostka prvního dílu speciální série podcastu Hlas Heroine o porodech a autorka několika textů o porodnickém násilí, které vznikly v rámci projektu Heroine Rodit svobodně. „Nemyslíme na tu ženu, nevidíme ji. Ona je v tu chvíli jen prostředek na to, aby na svět dopravila to dítě,“ uvažuje. Podle ní je to hlavně ochota žen se ozývat a jejich zvyšující se sebevědomí, co pomáhá zlepšovat situaci v českém porodnictví.

Poslechněte si celou epizodu podcastu Hlas Heroine:

Ovšem bránit se porodnickému násilí je velmi těžké. České soudnictví není připravené na to, že by si na něj mohl někdo stěžovat. Stížnost na porodnici můžete podat do tří let, můžete se soudit v rámci civilního sporu. Systém ale není připravený na to, že by se mohl chtít soudit někdo, kdo má vlastně zdravé dítě. „To, že na konci porodu je psychicky zdecimovaná matka, kterou to ovlivní na celý život, to už by se dneska nemělo stávat,“ je přesvědčená Táňa Zabloudilová.

„V momentě, kdy dnes v Česku otěhotníte, ocitnete se ve zbytečně velkém nebezpečí. Je velká pravděpodobnost, že člověk utrží nějaké zranění, ať už fyzické zranění nebo psychické trauma. Ta pravděpodobnost je zbytečně vysoká,“ říká autorka. „V Česku se dá porodit svobodně, je možné mít krásný porod, ale je tam těch nástrah až příliš.“

O tom, že soudnictví straní lékařům, že znalecké posudky si na sebe často píšou kolegové a že k ženám se u soudu přistupuje jako k problémovým hysterkám, vyprávějí příběhy nepovedených porodů, které Táňa Zabloudilová pro Heroine zmapovala s pomocí právničky Adély Hořejší. „Adéla je bojovnice za práva žen, dělá tu práci proto, že se velmi dobře dokáže vcítit do žen, které zažily nějaké příkoří, kterým byla krácena jejich práva,“ dodává Táňa.

V leckterých porodnicích podle Táni Zabloudilové nejsou zajištěny takové základní věci, jako je šero, klid, možnost se soustředit. „Leckteré vás na to tak trochu zvykají, už když chodíte na prohlídky v těhotenství. U okénka zaškrtnete boxíky na štosu papírů, objeví se tam razítko a následně chodíte do poradny, kde se lidé střídají, nikdo se vás na nic moc nezeptá, všem je celkem jedno, jak se cítíte, a chtějí po vás tohle vyplnit, přineste moč a nazdar,“ popisuje hostka podcastu zkušenosti mnoha žen s neosobním přístupem v českém porodnictví.

Celý rozhovor si poslechněte na Heroine.cz, Spotify nebo Apple Podcast.

Podcastová série Rodit svobodně vznikla díky podpoře Nadačního fondu nezávislé žurnalistky. 

Popup se zavře za 8s