Psycholožka Olga Vlachynská mluví o problémech generace vyčerpaných lidí. O chybách, strachu z odmítnutí a neúspěchu, o přecitlivělosti, o tom, jak ADHD mění fungování mozku. Co jí pomáhá zpracovávat selhání, o kterých jiní raději moc nemluví, prozradila v rozhovoru pro Heroine.cz.
České ženy se stále bojí říkat si v pracovním životě o odměnu, jakou si zaslouží. Podle psycholožky Olgy Vlachynské to souvisí s jejich seběvědomím, které je často nižší než to mužské. Ona sama říká, že má sebevědomí podobně velké jako průměrný muž, jen o něco křehčí. O to raději ale provokuje.
„Jsem docela drzá. Takže tam občas nahlas řeknu něco, co se mi při vyjednávání pak ne vždy podaří správně zarámovat. Ale na těch sítích si vlastně šlapu cestičku – když tam veřejně napíšu: Tahle částka je moje minimum, tak je pro mě pak těžší si o to neříct. Veřejně si tím nastavím hranice, abych si je sama obhájila,” říká v podcastu Hlas Heroine.
„Dlouho jsem stavěla svoje sebevědomí a sebepojetí na svém manželovi, který je úspěšný – a předtím na bývalém partnerovi. Takové to: Když si mě vybral tenhle chlap, tak nemůžu být zas tak marná. Není to úplně zdravý přístup, který bych chtěla doporučovat, ale mám to tak,” dodává.
Důležité je ale podle ní také ukazovat momenty, kdy selháváme a kdy nejsme úplně dokonalí. Ona sama to na sociálních dělá, stejně tak popisuje svou roztěkanost, nezorganizovat, projevy ADHD. Je to opravdu tak, že nyní má ADHD skoro každý? Jak důležitá je diagnóza? A proč Olga Vlachynská nevěří českým klinickým psychologům? Celý rozhovor a podcast najdete na webu Heroine.cz.