Rodičovská dovolená je v Česku stále doménou žen. Z průzkumů přitom víme, že i otcové chtějí pečovat. Stát ale rovné dělení péče zatím příliš neulehčuje. Co všechno se bude muset změnit, aby rodičovskou využívalo více českých otců? A proč bychom o to jako společnost vůbec měli stát?
Švédský fotograf Johan Bävman svou knihu, která obletěla svět, poprvé vydal v roce 2014. Publikace s názvem Swedish Dads posbírala řadu cen doma i v zahraničí. Bävman v ní během dvou let zdokumentoval každodenní realitu čtyřiceti pěti tamních otců – vyobrazení muži stavějí lego, dávají děti vyčůrat, vyměňují plínku, krmí plastovou lžičkou. Fotografie se dostaly do pětašedesáti zemí světa a staly se jedním ze symbolů skandinávského rodinného zázraku, kdy tátové celkem samozřejmě pečují o domácnost a malé děti, aniž by byli ve společnosti považováni za zženštilé nebo profesně neschopné.
Striktní představy o tom, čí zodpovědnost jsou děti a komu přísluší jim být v době raného dětství oporou, se do značné míry rozplývají také v Česku. I když se to zatím příliš nepromítá do pediatrických čekáren nebo šaten ve školce. Podle průzkumu projektu Česko v datech z června 2021 by tuzemští otcové chtěli o potomky pečovat více a také déle: řada z nich jako ideální uváděla možnost odejít na tři měsíce na rodičovskou dovolenou. Statistiky ministerstva práce a sociálních věcí jsou ale neúprosné. Mezi příjemci rodičovského příspěvku bylo v roce 2022 pouhých pět tisíc mužů oproti převaze 278 tisíců žen. Proč je nám v oblasti péče Skandinávie pořád tak vzdálená?
Co se v článku dočtete:
„Je to trochu začarovaný kruh,“ hodnotí současný stav péče v České republice ekonomka Klára Kalíšková z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu při CERGE-EI.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!