🖤 Nová Heroine právě vychází: o ADHD, jinakosti i změně školství 👉 Číst za 149 Kč

Z Velikonoc jsou svátky chlastu. Je v pořádku odmítnout výprask a říct si, že některé tradice už zkrátka nechceme

Ve více než polovině českých domácností dostanou koledníci na Velikonoční pondělí alkohol. Čtyři pětiny žen nemají rády pomlázku, zhruba polovina pak během tradičního šlehání zažívá bolest. Tyto statistiky spolu souvisí, alkohol a násilí jdou v ruku v ruce. Co se ale vytrácí je smysl pomlázky. Ženy čím dál častěji říkají, že tuto tradici dopoledne přetrpí a odpoledne už si Velikonoce užívají po svém. Proč zachovávat tradici, u které část populace trpí - navíc často před zraky dětí? A jde Velikonoce slavit i jinak? Nad tím se v textu pro Heroine.cz zamýšlí scenárista Ivo Bystřičan.

Ve více než v polovině domácností dostanou koledníci alkohol a tvrdý alkohol si během Velikonoc dopřává skoro polovina plnoleté části republiky.Foto: Profimedia/ČTK

Pomuchlaní chlápci, kteří v deset dopoledne balancují s pomlázkou a lahví, pokřikují na ženy a dožadují se panáka. Ženy, které se povinně usmívají, nastavují zadek a onen alkohol nabízejí, aby si nevyslechly, že jsou špatné hostitelky. To vše sledují děti. 

„Vidí, jak dospělí muži obcházejí domy, nasávají, dotýkají se žen bez ptaní, dostávají za to alkohol, a ženy se raději smějí, aby si nezadaly. Takový zvyk se přenáší z generace na generaci. V některých obcích je dokonce považováno za urážku, pokud ženy koledujícím neotevřou. Narušila by se soudržnost komunity. Ve skutečnosti to znamená, že někdo bude opilý a někdo dostane výprask," píše v komentáři pro Heroine.cz Ivo Bystřičan. 

Podle výzkumu z roku 2017, který se zaměřoval na veřejné projevy sexismu, označilo 22 % českých žen zkušenost s velikonoční pomlázkou jako nepříjemnou až traumatizující. Nejčastěji šlo o fyzický kontakt bez souhlasu, o pocit studu, nebo o přímé slovní narážky, které hraničily s obtěžováním. To, co se tváří jako veselý folklor, je živá učebnice mocenských vztahů. Děti se učí, že svátky jsou výjimkou z běžných pravidel. Že žena musí ustoupit, i když nechce. Že souhlas není třeba, když je to tradice.

„Když jsem před pár lety napsal na sociální síti, že mi pomlázka připadá nedůstojná, sypaly se komentáře, že kazím dětem radost, že jsem zase další, co chce rušit Vánoce a Velikonoce. Ale o rušení tradic vůbec nejde – jde o jejich proměnu," pokračuje Bystřičan. Jak by měla vypadat diskuze o takové proměně zvyků? Proč pomlázka vadí i mužům? A je na čase už hromadně odmítnout velikonční výprask a svátečního panáka? Více na Heroine.cz.

Popup se zavře za 8s