přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Svět potřebuje blázny, jako jsem já nebo Steve Jobs, říká vědkyně s českými kořeny. Pomohla urychlit vakcíny

21. listopad 2024

Málokdo zažil v životě tolik změn jako česko-kanadská vědkyně a podnikatelka Barbara Paldus. Vyvinula technologie pro měření uhlíkové stopy, vrhla se na vakcíny a léky proti rakovině a nyní uzdravuje lidi pomocí výzkumu kůže a mikrobiomu. Chce měnit svět k lepšímu. „Kdybych měla kouzelnou hůlku a mohla změnit jednu věc, zakázala bych všechny sociální sítě, aby spolu lidé museli zase osobně komunikovat," říká v rozhovoru pro Heroine.cz. Proměnám se bude věnovat i na sobotní konferenci TEDxPrague, kde jako host vystoupí.

Barbara Paldus založila několik technologických společností a je majitelkou více než padesáti patentů.Foto: TED

Máte ráda změny?

Když je člověk mladý, nemá změny rád, můžou nahánět strach. Čím je ale starší, začne si jich víc vážit, protože je chápe jako cestu vpřed. Samozřejmě je pořád provází stres. S životními zkušenostmi je ale snazší se s ním vypořádat. Navíc když se ohlížím zpět, za spoustu změn jsem ve výsledku ráda.

Jakou životní změnu hodnotíte pozitivně, i když se tak nejprve nezdála?

Například když zemřel můj otec, byla to velmi těžká změna. Půl století jsem vedle sebe měla člověka, se kterým jsem se mohla kdykoli poradit, a najednou to nebylo možné. Musela jsem ale žít dál. Uvědomit si, že jsem dospělá, a převzít odpovědnost. Posunula jsem se v životě dál.

Jakou změnu by podle vás potřeboval současný svět?

Kdybych měla kouzelnou hůlku a mohla změnit jednu věc, zakázala bych všechny sociální sítě, aby spolu lidé museli zase osobně komunikovat. Je smutné, když u stolu vidím rodiny, které spolu nemluví a každý kouká do svého telefonu. Dnešní svět je plný dezinformací, manipulace, a s rozvojem umělé inteligence to bude ještě horší. Nebudeme už vědět, jestli to vůbec vytvořil člověk!

Stále vpřed – s novými technologiemi?

Jaký máte jako vědkyně vztah k umělé inteligenci?

Miluju AI. Je to revoluční technologie. Spoustu věcí dokáže zjednodušit, zrychlit, zautomatizovat. Ve zdravotnictví může například pomoci vyvinout rychleji léky, provést analýzu pacienta nebo interpretovat data. Umělá inteligence je ale dobrá jen tak, jak dobrá je informace, ze které vychází. Už teď vidíme, že na opravdový pokrok nemáme dostatek kvalitních informací. AI tedy může tvořit jen z minulosti, ale nikoli do budoucna, a to je základní rozdíl mezi lidmi a počítačem. Počítači chybí imaginace a kreativita. Vezme dílo, které vytvořilo milion umělců, a něco z toho vznikne. Nikdy to ale nebude Picasso, Shakespeare nebo Kundera. Technologie jsou fantastické. Můžou se využít pro dobro, ale taky zneužít. Třeba jaderná energie může být použita na čistou energii anebo jako zbraň, co zničí svět. Vždycky jsou tu dvě strany.

Řekla byste, že nyní procházíme určitým bodem zlomu?

Zavedené struktury, které doteď platily, už neplatí. Nemáme ale k dispozici nové. Technologie se neuvěřitelně rychle vyvíjejí, vidíme ale, že není v lidských silách domýšlet důsledky. Politické systémy a zákony na změny nedokážou dostatečně rychle reagovat. Ve světě vládne chaos. Vypukne třetí světová válka? Když teď pozorujeme, co se děje, porovnáme to s historií, a ještě k tomu přidáme klimatickou změnu, neplodnost, psychický stres nebo záplavu informací, hrozí jistá katastrofa. Současný svět by zanikl a museli bychom ho začít budovat znovu. Byl by to reset lidstva.

Barbara Paldus (*1971)

Narodila se v Kanadě do rodiny českých imigrantů. Její otec byl vědcem v oboru kvantové a teoretické chemie a aplikované matematiky. Magisterský i doktorský titul získala na Stanfordově univerzitě v oboru elektrotechniky a elektroniky. Založila několik technologických společností a je majitelkou více než padesáti patentů. V současnosti se v biotechnologické společnosti Codex Beauty Labs zaměřuje na výrobu výrobků pro léčbu kožních onemocnění. V Česku je mecenáškou a  ambasadorkou Nadačního fondu Neuron na podporu vědy.

Cílem je neustálý růst a pokrok vpřed. Je to ale cesta správným směrem?

Cítíme tlak na to, aby bylo více výzkumu, více publikací, více znalostí… Dneska se díky moderním technologiím můžeme pouštět do stále komplexnějších systémů. Problém ale je, že tomu nerozumíme. Umíme to spočítat, zanalyzovat, máme k dispozici obrovské množství dat, neumíme je ale zpracovat, dospět k výsledku. Stále toho spoustu nevíme. Co je pravda, a co ne? Co je realita, co matrix? To je největší výzva pro lidstvo.

Jako vědkyně se ale v tomto světě sama pohybujete. Jak vám v něm je?

Začala jsem ze všech těch informací bláznit, takže dneska už 99,5 % informací ignoruji. Věda podléhá trendům, přichází se ukvapeně s  výsledky, novými vynálezy. Už několikrát se mi stalo, že jsem slyšela o  neuvěřitelných objevech, které změní svět, a nakonec se třeba ukázalo, že šlo o falsifikovaná data. Pravá věda, která nebude za sto let vyvrácená, je tichá a pomalá. Je to cesta pomalé evoluce. Aby došlo k  opravdové metamorfóze, svět potřebuje blázny, jako jsem já, Steve Jobs nebo třeba Nikola Tesla. Lidi, kteří chtějí změnu nikoli pro osobní zisk, ale pro dobro lidstva. Pak můžou vzniknout věci, které opravdu změní svět. A pro mě je radost měnit lidem životy k lepšímu.

Spektroskopie, léky proti rakovině, vakcíny

Vaše úspěchy v tolika různých oborech jsou neuvěřitelné. Na co jste za svou kariéru nejvíc pyšná?

Ve společnosti Picarro jsme vyvinuli produkty pro spektroskopii, které dokážou změřit uhlíkovou stopu pro sledování změny klimatu. Ve Finesse Solutions jsme zase dokázali snížit cenu produkce léků proti rakovině a také dobu a náklady nutné k výrobě vakcín. Americká vláda a společnost Pfizer nás dlouho odmítaly, nevěřily, že by mohla hrozit pandemie. Nakonec ale technologie koupily a když přišel covid, vakcína mohla být vyrobená rychleji. Nyní zkoumám konexi mezi mozkem, kůží, střevem a mikrobiomem a hledám řešení pro kožní problémy. Pro ekzém už máme první pozitivní výsledky!

Jaká je spojitost mezi kůží a mikrobiomem, o kterém se teď tolik mluví?

Mikrobiom máme na kůži a v mnoha dalších částech těla a pořád objevujeme nové. Je to neuvěřitelný mikroskopický svět, který propojuje všechno na světě. Rozumíme ale zatím jen nepatrně, co se opravdu děje. Víme ale, že kůže komunikuje se střevy, která produkují až 80 % serotoninu. Když člověk není psychicky v pohodě nebo je ve stresu, projeví se to na kůži. Kůže je zrcadlem lidského zdraví.

Proč jste se pustila do tohoto odvětví?

Z biotechnologie jsem přešla do kosmetického průmyslu. Po dvou letech jsem ale zjistila, že do tohoto světa nepatřím. Nedokážu definovat krásu. Krása je subjektivní a jak můžu říct, co je krásné, a co ne? Také mi chyběla přidaná hodnota, kreativita. Krém může hezky vonět, mít příjemnou texturu, ale co dál? Je to taky hodně o marketingu, produkt je úspěšný podle toho, jaká celebrita mu dělá reklamu. Tento svět nechápu, a asi nikdy nepochopím. Přes kosmetiku jsem se ale dostala k dermatologii a zde vidím smysl. Na světě je spousta utrpení, se kterým nic neudělám. Nevyřeším válku na Ukrajině nebo v Gaze. Pro choroby ale můžu najít řešení a když vidím člověka, který se usmívá, protože se zbavil zdravotních problémů, jsem šťastná. Vybrala jsem si cestu metamorfózy pro zdraví, pro dobro.

Je těžké být úspěšnou ženou?

Já se tak nevnímám. Stále se snažím hledat nová řešení a měním obory. Můj otec, který byl také akademik, nechápal, proč nezůstanu na pozici, na kterou jsem se pracně vypracovala. Zajímá mě ale, kde se co dá posunout. Nyní můžu v dermatologii a gastroenterologii dokázat věci, o kterých se nám dřív ani nesnilo. Znamená to ale, že jsem musela začít od nuly, všechno se naučit a zase pomalu šplhám vpřed. Necítím se tedy nějak zvlášť úspěšná. V tom je metamorfóza dobrá. Nedovolí mi mít příliš velké ego.

Heroine je mediálním partnerem konference TEDxPrague. Konference TEDxPrague se poprvé konala v roce 2009 a nyní se vrací po třech letech. Tématem letošního setkání je Metamorphosis, tedy proměny, kterými procházíme my sami i naše okolí nejen vlivem nových technologií.

Proběhne v sobotu 23. listopadu v prostoru 360stupňového divadla Nová Spirála v pražských Holešovicích.

Popup se zavře za 8s