„Moje mise je služba lidem,“ říká Eva Pavlíková. A dělá to už čtyři roky v nevládní organizaci Česko.Digital, která se snaží pomocí digitalizace posouvat Českou republiku kupředu. Touha sloužit lidem a společnosti ji přivedla i ke studiu na roli farářky. Jak se dá pomocí nul a jedniček dělat dobro? Představujeme Evu Pavlíkovou, jednu z držitelek ocenění Moje Heroine 2023 a hostku podcastu Hlas Heroine.
„Otevřenost je pro mě úleva, že nemusím nic skrývat, že si můžu stát za vším, co říkám,“ vysvětluje Eva Pavlíková. Transparentně mluví nejen s kolegy v týmu Česko.Digital, otevřenost zvolila i v přístupu k těžkým životním otázkám, jako je závislost na drogách a alkoholu, kterou překonala v rané dospělosti, rozhodnutí podstoupit interrupci nebo komplikované porody. „Někdo by možná řekl, že je to forma autoterapie. Ale když já jsem se v těch situacích ocitla, tak jsem na to byla hodně sama. A zároveň moje okolí nevědělo, jak na to reagovat. Jestli mě podpořit, povzbudit, nebo mi dávat nějaké rady,“ vzpomíná Eva Pavlíková. „Takže mi přijde důležité o tom mluvit a podpořit lidi v tom, že na to nejsou sami – ať je to interrupce nebo znásilnění. Sdílená starost je vždycky jednodušší,“ říká v podcastu Hlas Heroine.
Těžká témata neskrývá ani před svými dvěma syny. „Je to součást života. A i díky těžkostem, kterými jsem v životě prošla, mám v sobě určitou míru odvahy, energie nebo síly, kterou se jim snažím předávat. Přijde mi důležité z upřímnosti k sobě i k nim o tom mluvit. Není jiná cesta, než na to poukazovat. Ale není povinnost o tom mluvit, člověk na to musí být připravený, protože můžou přijít i negativní reakce. Taky se mi to stalo,“ říká.
Eva Pavlíková má zkušenosti s prací v korporátu i s vlastním podnikáním, ale s malými dětmi si uvědomila, že potřebuje práci, která by ji naplňovala. A právě takovou našla v technologické neziskovce Česko.Digital, kterou spoluzaložila a po čase začala vést. „Pokud chceme dělat lepší služby, pokud chceme mít lepší veřejnou správu, tak se nepohneme bez technologií a bez digitalizace,“ vysvětluje. Nevládní organizace je založená na principu expertního dobrovolnictví, kdy zkušení lidé nabízejí zdarma své schopnosti a čas na práci na společensky prospěšných projektech. A těží z toho jak společnost, tak samotní dobrovolníci a dobrovolnice, kteří tak zažijí dobrý pocit ze smysluplné práce a získají i nové zkušenosti. Takto Česko.Digital pomohlo například s rozvojem aplikace Preventivka, rozjeli nástroje pro zvládání covidové krize i krize spojené s válkou na Ukrajině a vytrvale pomáhají státu s digitalizací.
Dalším tématem, kterému se Česko.Digital věnuje, je digitální inkluze. Buduje platformu pro zlepšení digitálních dovedností nejen u seniorů, ale také u dětí a lidí z minorit. I oni totiž mají z různých důvodů těžší přístup k technologiím a digitálním nástrojům státní správy. „Jsou tady lidi, kteří nemají ani přístup k internetu nebo nemají chytrý telefon, jsou tu lidé, kteří neumí na denní bázi komunikovat a využívat technologie online,“ popisuje. „Mapovali jsme, proč lidé technologie odmítají, někdy jsou za tím obavy, nepříjemné zkušenosti. Abychom mohli veřejné správě i neziskovým organizacím pomáhat, aby jejich produkty, weby a aplikace mohl využívat opravdu každý,“ říká Eva Pavlíková. „My máme pocit, že přechod od papírové vývěsky k ‚najděte si to na webu‘ je jednoduchý, ale třeba pro seniory to není rovnocenná komunikace,“ vysvětluje. A roli v tom možná hraje i nedůvěra vůči státu nebo nesrozumitelná komunikace úřadů.
Poslechněte si celý rozhovor s Mojí Heroine Evou Pavlíkovou v podcastu Hlas Heroine. Najdete ho na Spotify a na dalších oblíbených platformách.
Ve druhé části podcastu se s šéfredaktorkou Michaelou Kramárovou ohlížíme za třemi ročníky projektu Moje Heroine. Vzpomínáme na výběr prvních hrdinek a dojímáme se nad tím, kolik je mezi námi úžasných žen. Můžete se dojímat s námi a hlasovat pro hrdinku, která je vám nejbližší.
Partnerem podcastu je módní e-shop Answear.cz.