konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Hurá, prázdniny skončily! Ve škole se pořádně najím… Do lavic se vrací hladové děti

17. září 2018

Prázdniny jsou samozřejmě báječné, protože si děti můžou oddechnout od nejrůznějších povinností. Pro rodiče to je ale z mnoha důvodů období celkem náročné. Musí zajistit program, hlídání, zábavu. Sociálně slabé rodiny mají ale větší problém než ostatní, a jejich dětem dokonce hrozí hlad – v Česku, i například ve Velké Británii. 

„Když šla dcera do první třídy, dostala výbavu od lidí z facebookové skupinky matek samoživitelek. To bych jí sama zaplatit nedokázala. Musela jsem si zkrátit úvazek, abych se jí mohla věnovat, protože má těžkou dyslexii a dysgrafii. Tím se mi snížil plat, a už jsme se vezly,“ vypráví Monika, matka osmileté Terezky. Je s dcerou sama prakticky od jejího narození, otec výživné platí nepravidelně.

„Snažila jsem se, ale nešlo to. Vznikl mi dluh za družinu, nezvládala jsem platit různá divadla nebo školu v přírodě. Nakonec si mě zavolala ředitelka, a nabídla mi program hrazených obědů pro děti. Donesla jsem potvrzení, že beru příspěvek na bydlení, a koordinátorce programu jsem popsala svou situaci. Kolik beru, kolik toho splácím a proč a kolik nám zbývá.“

Terezka je jedním z téměř 20 tisíc českých dětí, které letos díky neziskovým organizacím a dotačním programům Ministerstva školství a Ministerstva práce a sociálních věcí ve škole obědvají zdarma. Peníze nejdou rodičům, ale dostávají je přímo školy, které pak sledují, zda děti skutečně obědvají.

Problémem a slabým bodem systému ale zůstávají prázdniny, a to zejména ty letní.  Jak říká Monika, pro osamělou matku je to těžké období: „Terezka musí část prázdnin chodit se mnou do práce. Naštěstí mám chápavou šéfovou. A co se jídla týče, ušetřím za svačiny a družinu, ale musím zase řešit ty obědy. Vycházíme jen tak tak.“

Britští učitelé si stěžují: děti se vrátily do lavic hladové

Situace je podobná i v dalších evropských zemích. Například ve Velké Británii má na školní obědy zdarma nárok v průměru kolem 15 % žáků v jednotlivých ročnících. Jsou ale oblasti a školy, kde si obědy může dovolit uhradit jen méně než polovina rodičů. V roce 2016 podle statistik tamního Ministerstva práce žilo pod hranicí relativní chudoby 3,9 milionu dětí, přičemž dvě třetiny z nich žily v rodinách, kde alespoň jeden z rodičů měl stabilní zaměstnání.

Britské Národní školské odbory provedly na rozjezd školního roku dotazníkové šetření na 657 školách po celé zemi. Na výsledky upozornil deník The Independent. Podle něj zhruba čtyři z pěti učitelů upozornili, že se jim „děti vracejí do škol viditelně hůř živené, než byly na konci školního roku“. Polovina učitelů si je jistá, že některé děti z jejich školy o prázdninách hladověly, a 77 % tvrdí, že situace v jejich okolí se za poslední tři roky buď zhoršila, nebo zůstala stejná.

„Máme tu 51 % procent dětí, které dostávají školní obědy zdarma. Když rodiče nedokážou zajistit dostatek potravy během školního roku, kdy se se dítě alespoň jednou za den pořádně nají ve škole, tak jak to asi bude vypadat o prázdninách?“ stěžoval si v dotazníku jeden z oslovených pedagogů.

Ros Mc Neil z Národních školských odborů poznamenal: „V páté největší ekonomice světa by otázka dětské chudoby rozhodně neměla nabývat podobných alarmujících rozměrů. Podvýživa má na fyzické i psychické blaho dětí devastující dopady. Potravinové banky, neziskové organizace a náboženské skupiny tento problém samy nevyřeší.“

Podle dotazníku se dvě třetiny britských učitelů domnívají, že se počet dětí žijících v chudobě za poslední tři roky zvýšil. Téměř devadesát procent z těchto pedagogů si povšimlo, že složitá sociální situace rodiny má neblahý vliv na vzdělávací proces.

Pomoc v Česku také pouze ve školním roce

Jedním ze subjektů, které posílají peníze českým školním jídelnám, je i organizace Obědy pro děti. Ta dokonce pomoc sociálně slabším žákům u nás v roce 2014 odstartovala, a za loňský rok podpořila téměř 7 000 dětí. Jak poznamenala Jana Skopová, peníze chodí přímo školním jídelnám, a proto se příspěvky letních prázdnin netýkají. „Samozřejmě to bude pro rodiny, kterým náš projekt pomáhá, také těžké a nepůjde jen o stravování. Zajistit pro děti program a hlídání na dva měsíce je náročné pro všechny rodiče – časově, logisticky a především finančně. Právě i z těchto důvodů se snažíme na téma již pět let upozorňovat na politické půdě.“

Britská vláda na ulehčení situace sociálně slabým rodinám v letním období slíbila uvolnit dva miliony liber. Vzhledem k počtu potřebných ale toto gesto sklidilo v učitelských kruzích spíš posměch.

A v Česku zatím nikdo prázdninové obědy nenabízí.

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s