nové číslo Heroine právě v prodeji

Nevíte? Tak tipujte. A příklady po sobě nekontrolujte. Desatero rad, jak uspět u přijímaček

Přijímací zkoušky na střední školy se blíží. Jak mohou páťáci, sedmáci či deváťáci testy zvládnout co nejlépe? O své tipy se podělí instagramový Běžící češtinář a také čerstvý vítěz soutěže Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele Marek Valášek. 

Najdete rozdíl mezi atmosférou na archivním snímku a současnými českými přijímacími zkouškami?Foto: Unsplash - Museums Victoria

Devětatřicetiletý Marek Valášek je učitelem matematiky na pražském Anglicko-českém gymnáziu Amazon, ale také pedagogickým youtuberem. Jeho videa o matematice mají na Youtube téměř 80 tisíc odběratelů a přes 16 milionů zhlédnutí. Přípravu na přijímací zkoušky i na maturitu poskytuje i osobně, za osm let jí provedl nejméně pět tisíc studentů. Klidně by si mohl říkat „učitel národa“, k čemuž pasuje i to, že na konci března získal titul Zlatý Ámos, udělovaný každoročně nejoblíbenějším učitelům. Tady je pět tipů, které dává svým studentům: 

„Nebojte se, letošní testy budou zase o kousek jednodušší než ty loňské,“ vzkazuje adeptům středních škol brněnský bohemista a lektor Jarmil Vepřek, na sociálních sítích známý jako Běžící češtinář. A není to jen plané chlácholení. „Cermat letos vydal dokument, kde oznamuje, které jevy z testování vypadly. Letos je to například doplněk, přísudek jmenný, rozlišení podmětu holého a rozvitého, druhy číslovek nebo rozlišení nářečí od obecné češtiny,“ vypočítává Jarmil Vepřek. Studenty doučuje naživo i online a pořádá pro ně i webináře a dlouhodobé přípravné kurzy. Tady je pět jeho tipů, které pro své žáky má: 

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s