Školáci ze Základní školy J. V. Sládka ve Zbirohu se přesvědčili, že ozvat se má smysl. Nelíbilo se jim, že jim krabičky z ovocných džusů zahlcují odpadkové koše ve škole. I když jim chutnají, zkusili se ozvat dodavateli, jestli by místo džusů nemohli dostávat ovoce. A dobrá věc se podařila.
„Spočítali jsme, že tím za školní rok ušetříme přes dva tisíce kartonových krabiček s přilepeným brčkem,“ popisuje učitelka Andrea Tláskalová. Její svěřenci ve školním ekotýmu se zabývají odpady, jejich zpracováním a také evidentně rádi počítají. Protože došli až k milionům! „Ano, kdyby se k nám přidala polovina základních škol, tak by se během roku ušetřily celé čtyři miliony obalů,“ vysvětluje učitelka.
Škola, kam chodí 340 dětí, dostávala v rámci programu ministerstva školství a tělovýchovy Ovoce do škol od dodavatele nejen ovoce, ale i džusy. „Odpadkové koše byly po dovážce pitíček plné a dětem to vadilo. A tak jsme si to zanalyzovali: zabývali jsme se nejen ekologickou stránkou obou položek, ale i zdravotní, výživovou, ekonomickou – náklady na dopravu, spotřebu vody…“ vzpomíná učitelka. Děti pak jednotlivá kritéria známkovaly a jednoznačně nejlépe dopadlo ovoce - je nejzdravější, nejekonomičtější i nejekologičtější - i když se všichni shodli na tom, že džusy jim moc chutnají.
Rozhodli se tedy, že zkusí vyjednat, aby místo džusů dostávala škola ovoce. Inspirovali se postupem základní školy z obce Plesná ze západních Čech, kde také děti odmítly džusy v krabičkách. „Náš ekotým se tím zabýval v rámci tématu Šetrný spotřebitel,“ říká učitelka Alena Jelínková, která ve škole ve dvoutisícové obci koordinuje enviromentální aktivity.
A tak šetrní spotřebitelé nejen z Plesné, ale o pár dní později i ekotým ze Zbirohu odeslali dopis do Prahy na Státní zemědělský intervenční fond, který projekt Ovoce do škol zaštiťuje. Odpověď byla vstřícná – škola si může s dodavatelem, firmou BOVYS, domluvit individuální podmínky.
A tak se také stalo. Děti ve Zbirohu i v Plesné od letošního jara dostávají jen ovoce. „I pan řidič, který k nám dodávku vozí, byl rád, protože banány jsou lehčí než krabice s pitíčky,“ směje se Andrea Tláskalová.
„Vždy se snažíme vyjít školám vstříc. A velice nás těší, že se najdou takové děti, kterým záleží na životním prostředí stejně jako nám. Ovoce a zeleninu totiž posíláme ve vyměnitelných obalech - přepravkách - aby byl dopad na životní prostředí co nejmenší,“ uvedl Miroslav Vrba za firmu BOVYS, která ovoce i džusy do škol distribuuje.
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.