Uklidit, vyprat, uvařit a postarat se o děti. Tradiční výčet prací v domácnosti, který zná většina žen. Často však za ně nepřichází ani poděkování, natož finanční kompenzace. Soud ve Španělsku však nyní přišel s přelomovým verdiktem, který ženě přiřknul při rozvodu odškodné za 25 let vykonávání domácích prací. Ukázal tak, že má tahle neviditelná práce cenu. Proč je podobný verdikt u nás zatím nepředstavitelný? A jak můžeme podobné stereotypy překonávat?
Osmačtyřicetiletá Ivana Moral se rozvedla před třemi lety. Po dobu svého manželství se starala o domácnost a vypomáhala s řízením rodinné posilovny, zatímco její bývalý muž se věnoval naplno byznysu. Od chvíle, kdy šli partneři svou vlastní cestou, se jejich finanční situace významně rozrůznila: Ivanin exmanžel si díky výdělkům z posilovny koupil několik motorek, Porsche, Range Rover a velkou farmu s olivovníky. Ona mezitím stěží zvládala nakoupit školní pomůcky svým dětem.
Díky soudu v jihošpanělské Malaze by se ale Ivana měla dočkat odškodnění. Podle jeho rozhodnutí si totiž zaslouží kompenzaci za 25 let neviditelné práce v domácnosti, kterou během manželského soužití bezplatně vykonávala. Soudci jí za ni zpětně přiřkli více než 200 tisíc eur, tedy v přepočtu téměř pět milionů korun. Obdrží tak ekvivalent součtu minimálních mezd, které by jí ve Španělsku zaměstnavatel musel vyplatit. Měsíčně jí navíc exmanžel podle rozsudku bude posílat rentu ve výši 500 eur (asi 12 tisíc korun). Jako odůvodnění soud uvedl fakt, že Ivaně „byla upřena jakákoliv možnost dělat kariéru, protože se výslovně zavázala pečovat o domácnost a rodinu“.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!