Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Vzniká firma a vy ji máte vybavit technologiemi, co uděláte? I tak vypadá stáž v IT společnosti

Když je člověk na vysoké škole, jsou prázdniny časem nekonečných možností. Festivaly, cestování, brigády… Studentům se ale nabízejí také různé stáže, kde se každý může naučit něco navíc a zlepšit svoje šance na budoucí uplatnění v oboru. „Beru to tak, že teď mám čas a prostor se věnovat sama sobě, takže se můžu vzdělávat, jak zrovna chci a potřebuju,“ říká Eliška, která letos v červenci strávila tři týdny v brněnské pobočce IT společnosti ANECT.

Eliška (vlevo) a Anna, studentky IT oborů v Brně, si během stáže společnosti ANECT vyzkoušely i úkoly, s jakými se jednou budou setkávat v praxi. Foto: ANECT

Představte si, že na zelené louce otevíráte a budujete firmu. Jaké vybavení pro ni budete potřebovat? Která zařízení vyberete, jak je navzájem propojíte a jak zařídíte, aby byla vaše data v bezpečí? Nad tímto zadáním pracovala tři týdny šestice studentů a studentek IT a technických oborů na vysokých školách v Brně. Prostor a know-how svých zaměstnanců jim poskytla tamní pobočka technologické společnosti ANECT. Mezi účastníky byla i Eliška, která studuje kyberbezpečnost na VUT v Brně, a Anna, studentka oboru Administrace informačních systému na Mendelově univerzitě tamtéž.

Foto: Archiv Anect

Jsou vaše děti neustále online? Tuhle hru jim dovolte, pokud vám záleží na jejich bezpečí

Technologie

„Já jsem vždycky tíhla spíš k přírodním vědám a matematice, takže když jsem se po maturitě měla rozhodnout, kam jít dál na školu, IT obor byl pro mě celkem jasná volba,“ říká Eliška, která v tomto školním roce zakončí svá bakalářská studia. „Říkala jsem si, že kyberbezpečnost bude do budoucna velké téma, a zatím to tak i vypadá. Studium mě hodně baví.“ Anna měla cestu do IT složitější – její rodina si pro ni představovala spíš kariéru v oblasti práva: „Máma pak ale někde narazila na kurz IT pro studenty humanitního zaměření a přihlásila mě tam. Lektorka ve mně nejspíš viděla potenciál, takže mi doporučila, abych se tímto směrem vzdělávala i dál. Začala jsem tedy navštěvovat různé kurzy programování a podobně. Nakonec jsem si vybrala Mendelovu univerzitu a IT obor.“

Obě studentky se o stáži dozvěděly přes kariérní dny, které pořádá jejich škola. Sepsaly svoje CV, poslaly ho do výběrového řízení a prošly pohovorem a testem, který ověřil úroveň jejich technických znalostí. „Měla jsem radost, že mě přijali,“ říká Eliška. „Je to pro mě úplně první zkušenost z reálného IT prostředí a vlastně i první pracovní zkušenost vůbec.“ „A navíc placená, což jsme tedy zjistily až při pohovoru,“ doplňuje Anna.

Praxe je jiná než cvičení ve škole

Šestice studentů se tedy sešla hned na začátku letních prázdnin v prostorách brněnské pobočky ANECT, kde je čekaly praktické úkoly týmové i individuální. „Náš program cílí na aplikování školních znalostí do praxe. Každý den si studenti budovali své vlastní firemní IT. Na začátku dostali k dispozici kabel do internetu, pevné IP adresy, různý hardware, doménové jméno své virtuální firmy,“ popisuje Pavel Prát, který ve firmě pracuje na pozici Head of Operations Management a byl také zodpovědný za obsahovou náplň a průběh studentské stáže. „Každým dnem si budovali nějakou část svého firemního vybavení. Síť, WiFi, datacentrum, serverové a doménové služby, poštovní služby, webovou infrastrukturu… Nad infrastrukturou si vybudovali monitoring a bezpečnostní monitoring. Vyzkoušeli si udělat penetrační testy a zjištěné bezpečnostní slabiny následně odstraňovat. Bylo toho opravdu hodně a veškeré úkoly vycházely z reálných situací v praxi.“

Foto: Keith Tanner (Unsplash)

Jak nenaletět online? Nedělat rozhodnutí pod tlakem a další rady, které by měla znát i vaše babička

Doba digitální

To, že na sebe úlohy logicky navazovaly, oceňují i stážistky Eliška s Annou. Během studia se totiž s podobným přístupem nesetkávají. „Ve škole máte pravidelná praktická cvičení, ale ta jsou koncipována jinak,“ vysvětluje Eliška. „Přijdete k zařízení v základním nastavení, dostanete zadaný nějaký úkol, a když ho vyřešíte, zařízení se zase zresetují a příště pracujete zase na něčem jiném. Chybí návaznost kroků a nevidíte, jak jedno řešení dokáže ovlivnit jiné a jak vyladit funkčnost celého systému. Musíte také pracovat s tím, co má škola k dispozici. Pro mě tudíž bylo velmi zajímavé, že jsme mohli vybírat z několika různých variant někdy i dost drahých zařízení. Naučili jsme se tak posuzovat pro a proti různých řešení.“

„Potěšilo mě, že jsme dostali velkou důvěru mentorů, kteří nám nechali volné ruce a umožnili nám i dělat různé chyby a pak je napravovat,“ míní Anna, která si ze stáže do praxe odnese nejméně jeden velký aha moment: „Překvapilo mě, že ačkoliv si můžete pořídit různá sofistikovaná zařízení a pohrát si s jejich nastavením, v reálném životě se cílí na jednoduchost a uživatelskou přívětivost celého řešení. Ale dává to smysl, technologie totiž obsluhují a udržují i lidé, kteří často nemusejí být seniorními odborníky v oboru, a tak je lepší, když systém není příliš složitý a nákladný na provoz.“

O společnosti ANECT

Ryze česká technologická firma, která už 30 let poskytuje služby v oblasti ICT. Její hlavní doménou je kybernetická bezpečnost a moderní infrastruktura. Služby dodává velkým společnostem i menším progresivním firmám. V týmu je přes 160 lidí a sídlí v Praze, Brně a Ostravě. Tým je hodně diverzifikovaný, což pomáhá sdílení zkušeností mezi ostřílenými profesionály a nováčky. Firemní kultura staví na čtyřech základních hodnotách: úspěch zákazníka, jeden tým, otevřená komunikace, nápady a inovace.

Zatímco studenty někdy překvapilo, jak komplexní situace je potřeba v praxi řešit, mentorský tým byl zase chvílemi zaskočen tím, kolik už toho účastníci a účastnice stáže umějí ze školy. „Za mentory musím říci, že nás překvapili svými vědomostmi, chutí a rychlostí při řešení úkolů, které měli plnit. Sešli se nám tu mladí lidé z různých oblasti IT, s různými znalostmi. Na každém z nich bylo ale vidět, že ho obor, který si vybral, opravdu baví a naplňuje,“ míní Pavel Prát. V čem by podle něj měli studenti přidat? „Spíš bych řekl, že by měli někdy trochu brzdit a přemýšlet, než něco udělají,“ usmívá se mentor a garant obsahu stáže. „Někdy chtějí všechno řešit rychle a ta rychlost se pak stává generátorem zbytečných chyb, které by je pak v reálném životě mohly vyjít draho.“

Najít a vychovat nové kolegy

Kromě tvrdých dovedností a znalostí dává takto koncipovaná stáž budoucím „ajťákům“ i příležitost si zlepšit svoje soft skills, věří personální ředitelka společnosti ANECT Petra Marzini: „Studenti jsou rozděleni do dvou týmů a musí se naučit komunikovat – tedy si naslouchat, neprosazovat jen to svoje řešení, dávat a přijímat feedback. Musí si umět rozdělit práci v týmu a táhnout za jeden provaz, protože jestli se jim úkol podaří splnit, to záleží na společné práci a souhře všech.“ Jak zdůrazňuje Petra Marzini, právě komunikace přitom bývá slabou stránkou (nejen) mladých IT specialistů a specialistek. Ve školách se klade důraz na odborné znalosti, nicméně běžnou součástí reálné praxe jsou potom třeba jednání s klienty, kterým je potřeba umět leccos vysvětlit – a přitom být připraven na zpětnou vazbu a nebrat se příliš vážně.

A co z letní stáže pro studenty může vytěžit samotná pořádající firma? Podle Petry Marzini si tímto způsobem firma vyhlíží a získává potenciální zaměstnance: „Podporujeme značku a povědomí o ANECTu nejen jako profi firmě ve svém oboru, ale také firmě, kde jsou fajn lidi nastavení sdílet svoje zkušenosti. Chceme studenty seznámit s firemní kulturou, ukázat jim oblasti, kterým se u nás mohou profesně věnovat, a těm šikovným pak nabídnout možnost dlouhodobé spolupráce a postupně si z nich vychovávat své nástupce. I když je to běh na delší trať bez záruky, věříme, že se nám tato investice v podobě vložené energie a času našich mentorů vrátí.“ Anna s Eliškou by rády ještě před nástupem do práce získaly obdobné zkušenosti z několika dalších firem. Firma ANECT každopádně už nyní plánuje další ročník stáže a těší se na spolupráci se dvěma vybranými studenty z letošního ročníku.

Článek vznikl ve spolupráci se společností ANECT.

Popup se zavře za 8s