Jak vzpomínky ovlivňují konstrukci naší identity a vnímání reality? Tématem letošního festivalu vědeckých filmů AFO - Academia Film Olomouc je paměť. Jak lidská, tak i ta technologická. Z nabídky filmů vybírá vedoucí programu Ondřej Kazík a zve od 23. do 28.4. do Olomouce.
V roce 2024 spolu vede dialog soutěžní a nesoutěžní výběr festivalu. Například nesoutěžní sekce O houbách a lidech se inspiruje původním významem biologické neuronové sítě ekosystémů hub a hledá povahu propojeného světa ve vazbách mezi přírodou, technologiemi a kulturou. V soutěžním programu ji doplňuje snímek Houby: Síť života, jehož komentář namluvila ikonická hudebnice a umělkyně Björk.
Fungi: Web of Life, režie: Gisela Kaufmann, Joseph Nizeti, 2023
Příkladem napínavé celovečerní tvorby, jež vznikla na základě 15 let budovaného vztahu mezi tvůrci a vědci, je Hon na nejstarší DNA, který ve strhujícím příběhu vědkyň a vědců nahlíží do dávného světa před dobou ledovou pomocí vědeckého „stroje času“ – unikátního sekvenování prastaré DNA. Kanadský režisér Niobe Thompson, který si už z AFO cenu odvezl, přijede film osobně uvést a těší se na diskusi.
Hunt for the Oldest DNA, režie: Niobe Thompson, 2024
Festival nabídne i aktuální společenská témata. Očistné ponoření do světa psychedelik umožní německý dokument Léčivá síla psychedelik. Režisérky Caroline Charlotte Haertel a Mirjana Momirović navíc film vyvíjely v odborném programu AFO Camp 4Science. Téma rezonuje i se zákazem HHC v České republice a dialogicky navazuje na sérii Ivo Bystřičana Česko na drogách, která nabízí poučený pohled na různé typy látek, které mění vědomí. Od alkoholu po LSD. Ukazuje tradice i poslední trendy v užívání.
Heilende Drogen / The Healing Power of Psychedelic Drugs, režie: Caroline Charlotte Haertel, Mirjana Momirović, 2022
Vzrušující a zasvěcená cesta stoletím sexuální výchovy zároveň odráží zásadní změny, které se udály ve společnosti. Dvoudílná série osvětluje fascinující souhru mezi hodnotami, morálkou a inovacemi a našimi neustále se měnícími postoji ke vztahům a sexualitě.
Let's Talk About Sex – A Century of Sex Education, režie: Ina Kessebohm, Nadine Neumann, 2022
Režisérka Penny Lane se stává „milosrdnou samaritánkou“, darující svou ledvinu neznámému člověku. Vtipná a upřímná osobní zpověď protagonistky a režisérky v jedné osobě zkoumá společenské vnímání zdánlivě bláznivého a nezištného činu. Ponořte se do vědy o altruismu, etických dilemat spojených s dějinami darování orgánů a odlišných motivací k dárcovství. Provokativní a svěží okno do světa nezištného darování, kde domněle spontánní rozhodnutí zachraňují životy.
Confessions of a Good Samaritan, režie: Penny Lane, 2023
Tuhle otázku rozebereme na debatě Heroine Live v rámci festivalu AFO v Olomouci. Moderátorka Ilona Kleníková se zeptá svých hostů: pedagožky a vědkyně Julie Dobrovolné, socioložky a držitelky titulu Moje Heroine Marcely Linkové a sociologa Martina Fafejty.
AFO je náš oblíbený festival, a tak jsme rádi, že je Heroine jeho mediálním partnerem. Těšíme se, že se s vámi v Olomouci uvidíme. V kině, na přednášce nebo na debatě v rámci Heroine Live. Přijďte s námi diskutovat!
Kdy?
V sobotu 27. dubna od 14.00 v Divadelním sále na Konviktu.
Těšíme se na Vás!
Začínáme u počátků vesmíru a plujeme přes eony evoluční historie, abychom byli svědky největších okamžiků vývoje života a inteligence na naší planetě. Scalespace režiséra Petra Salaby vás vezme na hypnotickou cestu, kde se čas rozpíná a stahuje podle logaritmického měřítka a zdůrazňuje exponenciální nárůst inteligence. S pomocí špičkové AI a vizuálního umění vytváří film most mezi minulostí, přítomností a budoucností. Je to víc zážitek než film. Od mikroskopických organismů po náročné výpočetní systémy, každý okamžik je prezentován s uměleckou péčí a vědeckou přesností.
Scalespace – AI generated film, režie: Petr Salaba, 2023
Eremocén je epocha vyznačující se pocitem osamělosti v důsledku vyhubení mnoha jiných forem života. Film na pomezí filozofické eseje a sci-fi v režii Viery Čákanyové na ni nahlíží pohledem virtuální budoucnosti. Svět už není v moci lidí. Místo nich se o něj stará výkonnější umělá inteligence. Fiktivní dialog mezi režisérkou a jejím budoucím já poskytuje unikátní perspektivu na témata změny klimatu, duševního zdraví i krize demokracie, které propojuje s potenciálním využitím umělé inteligence a blockchain sítí.
Poznámky z Eremocénu, režie: Viera Čákanyová, 2023
Houby jsou prastaré, všudypřítomné a vládnou neobvyklou inteligencí. Byly dávno před námi a budou tu dlouho po nás. Přestože s nimi sdílíme planetu, je těžké ubránit se dojmu téměř mimozemské cizosti při pohledu na rozmanitost jejich forem a schopností. Když mohou sloužit jako potrava, lék, droga nebo jed, proč by houby nemohly nabídnout i řešení některých rozsáhlejších problémů existence lidstva a jeho světa? Dokument nabízí vzorek vědeckých i jiných pohledů na říši hub.
The Mushroom Speaks, režie: Marion Neumann, 2021
Nejstarší a nejdelší dálnice na našem území není jen silnicí, ale scénou ze života, kde duchovní rozměr příběhů nabízí hluboké úvahy o naší existenci. Mycelia hlenky vápenatky najdou mezi překážkami nejefektivnější cesty a vytvářejí sítě téměř shodné s dálničními trasami. Dokážeme najít paralelu těchto rozhodnutí i na trase mezi Brnem a Prahou? Na odpočívadlech i před sjezdy z dálnice D1 o životě, čase, smrti a vesmíru filozofují manažer McDonald’s, obyvatelé pod mostem sebevrahů i náhodní motoristé. Legendární sonda do devadesátkové české společnosti.
Nonstop, režie: Jan Gogola ml., 1998
Film nabízí vrstevnatý vhled do kontroverzní praxe dražení dinosauřích kostí. Promlouvají v něm sběratelé nadšení z kostry exkluzivního sauropoda, kterého mají ve svém obývacím pokoji, ale i vědci znepokojení trhem, jenž muzeím a laboratořím komplikuje přístup k nálezům. Předmětem jejich společného zájmu se stává triceratops jménem Velký John.
Jurassic Cash, režie: Xavier Lefebvre, Gilles Deiss, 2022
Přednáška Tomáše Větrovského. Připojte se k objevování propojení hub s videohrami. Prozkoumáme, jak jsou houby reprezentovány v herním světě, jaký mají vliv na herní mechanismy a design, jak může věda ovlivnit herní vývoj a jak mohou zase hry inspirovat vědu. Přednáška je vhodná pro všechny, kteří mají zájem o křižovatku mezi mykologií, environmentální mikrobiologií a herním designem, nabízí vhled do inspirativního spojení vědy a zábavy. Ideální pro vývojáře, mykology a fanoušky her.
Přednáška významné paleontoložky Jingmai O’Connor. Nové objevy a technologie zásadně změnily naši schopnost poznávat vyhynulá zvířata. Lagerstätten (sedimentární ložiska) objevená v minulém století odhalují ohromně zachovalé měkké tkáňové struktury, včetně orgánů, peří a posledních jídel. Studium těchto údajů nám umožňuje chápat dinosaury nejen jako kostry úžasně vypadajících zvířat, ale jako živé, dýchající organismy. Zatímco se blíží další hromadné vymírání, stává se zkoumání dinosauřích fosilií a toho, co nám říkají, důležitější než kdy dříve.
AFO se koná od 23. do 28. dubna 2024 v Olomouci. Více na afo.cz.