přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Mohla bych si tu někde odložit prsa? Pravidlo pěti vteřin pochopí i děti ve školce

Proč nám připadá normální bez vyzvání komentovat tělesné proporce a vzhled ostatních a cítit se dotčení, když se proti tomu někdo ohradí? Jak by vypadal svět, v němž by to byl naopak jasný projev neslušnosti? Chcete to zkusit změnit? Zamyšlení a jednoduché pravidlo, které vysvětlíte i dětem v mateřské škole, popisuje v komentáři Kateřina Paterová.

Když chcete shodit oponentovy názory, kritizujte jeho osobní charakteristiky, které ovšem s jeho postoji nemají co dělat. Je to jeden z projevů demagogie.Foto: Shutterstock

Zasněte se spolu se mnou a představte si svět, v němž se veřejně nehodnotí vzhled ostatních lidí. Nikdo nekomentuje zuby Danuše Nerudové, kila Aleny Schillerové, prsa herečky Veroniky Arichtevy nebo to, jestli právnička Lucie Hrdá má s kým spát, nebo ne. Protože komentáře některých uživatelů sociálních sítí, že určitě „nemá nikoho, kdo by ji vo­*íchal“, jsou zase jen snahou útočit na její vzhled a tím implicitně na její práci, tedy boj proti sexualizovanému a domácímu násilí. Autoři těchto slovních výpadů se uchylují k argumentačnímu faulu, tzv. argumentum ad hominem. Když chcete shodit oponentovy názory, kritizujte jeho osobní charakteristiky, které ovšem s jeho postoji nemají co dělat. Jde také o jeden z projevů demagogie.

Jak se vám představa světa bez nevyžádaných komentářů líbí? Bylo by vám v něm o něco příjemněji? Možná si říkáte, že hodnotit něčí vzhled je přece přirozené. Máme právo na názor, na to, aby se nám něco líbilo a něco jiného naopak nelíbilo. Samozřejmě že máme. Ale problém tkví v tom, že pro spoustu lidí mít právo na názor a osobní vkus rovná se mít právo na veřejné nevyžádané a často dehonestující komentáře směrem k ostatním.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!