Nejde jen o to, co dítě umí. U přijímaček rozhoduje i schopnost zvládat stres, psycholožka radí, jak to nacvičit

O výsledku přijímacích zkoušek nerozhodují jen znalosti, ale i schopnost dítěte vypořádat se se stresem. Právě na tu se můžete v zaměřit v týdnech, které do přijímaček zbývají. Víte, jak dětem můžete pomoct a co naopak rozhodně nedělat? A k čemu může být dobré třeba pití s brčkem?

Podle odborníků je často problém především v rodičích, kteří nechtěně svůj stres přenáší na dítě a dostávají ho zbytečně pod tlak.Foto: Shutterstock

Patricie končila devátou třídu s vyznamenáním. Do přihlášky na střední napsala tři obchodní akademie a přípravu na přijímačky pojala svědomitě. Půl roku předem navštěvovala přípravné kurzy i doučování. Všechno vypadalo nadějně a její bodové zisky v průběhu času stoupaly.

Finále ale dopadlo úplně jinak: „Den před přijímačkami to na mě všechno dolehlo a propadla jsem panice, že vlastně vůbec nic neumím. Snažila jsem se ještě v rychlosti něco naučit, ale jak jsem byla vystresovaná, nemohla jsem usnout a pak jsem se pořád budila. Ráno jsem vstala jako zmlácená. Na přijímačkách jsem se prvních deset minut třásla tak, že jsem vůbec nemohla udržet tužku a psát,“ říká Patricie, která při prvním termínu přijímacích dostala významně méně bodů, než byl její dlouhodobý průměr. Stres znásobený frustrací z nepodařeného prvního termínu se pak odrazil i na výsledcích termínu druhého. V prvním kole přijímacích zkoušek tak Patricie bohužel neuspěla a školu (ovšem jiného zaměření) se jí podařilo najít až ve druhém termínu přijímacích zkoušek.

Vloni se na střední školu nedostalo šest tisíc dětí, přičemž nejhorší situace byla v Praze, Brně a jejich okolí.
Foto: Shutterstock

V patnácti na úřadu práce. Jak dopadly děti, které se kvůli nedostatku míst nedostaly na střední školy

Dívky jsou na tom hůře

O tom, že přijímací zkoušky obecně jsou spojeny se značným stresem, zřejmě nikdo nepochybuje. Nicméně v posledních letech, kdy je kvůli silným populačním ročníkům v některých městech na školách značný převis poptávky nad nabídkou, se tlak na děti výrazně zvyšuje. Ze všech stran se ně hrnou informace o tom, jak je situace vyhrocená, absolvují hodiny přípravných kurzů i doučování, vidí, jak jsou rodiče nervózní, bojí se, že je zklamou…

Podle tiskové zprávy Partnerství pro vzdělávání 2030+ uvedlo 40 procent žáků (z toho 64 procent dívek), že cítí velkou úzkost před testem, přestože se na něj dobře připravili. Přitom je už spolehlivě dokázáno, že stres a obava ze zkoušek se negativně podepisuje nejen na výsledcích, ale i na motivaci. Jak tedy můžete svým potomkům pomoci překonat zkouškový stres a zvládnout celé přijímačkové šílenství?

Nechte zodpovědnost na dítěti

„Rodiče by měli dlouhodobě dávat dítěti jasně najevo, že učení a studium je jeho zodpovědnost. Mnozí rodiče si výsledky dítěte až příliš vztahují na sebe, mluví o nich dokonce v množném čísle: My jsme dostali trojku z diktátu! Nemohou se divit, že se pak jejich dítě na ně vymlouvá, nebo že u přijímacích zkoušek se bojí především toho, aby nezklamalo rodiče,“ varuje psycholožka Šárka Miková, která se věnuje Teorii typů (www.teorietypu.cz).

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek


Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.

Získejte neomezený přístup k Heroine za 129 Kč měsíčně.