Už se to blíží! Prvního března 2023 je nejzazší termín, do kdy musejí žáci 9. ročníků doručit středním školám své přihlášky ke studiu. Některé děti už dlouho vědí, čemu se chtějí věnovat. Pak je tu ale masa těch, co v lepším případě mlhavě tuší a v horším vůbec nemají potuchy, kam je srdce táhne. A rodiče tedy stojí před nelehkou volbou: kam s ním?
„Ze své pracovní zkušenosti musím říct, že naprostá většina osmáků absolutně netuší, co by chtěli dělat. Nemají představu, co obnáší studium které školy, nezvládnou odhadnout, zda má pro ně smysl spíš maturitní, nebo učňovský obor,“ říká Helena Dušičková, která má na starosti kariérní poradenství pro žáky ze ZŠ Máchovo náměstí v Děčíně.
Helena Dušičková má v popisu práce skupinové a individuální konzultace týkající se volby povolání. Navštěvuje s dětmi podniky a firmy v okolí, obchází i střední školy, aby si žáci udělali jasno v oborech, které se jim nabízejí. „Věnujeme se také sebepoznávání, sebehodnocení. Mám k dispozici různé testy, které dětem mohou ukázat, kterým směrem by se tak asi mohly vydat. Většinou se to do konce osmičky nějak vytříbí. A kdo v devítce ještě stále neví, ten může přijít i s rodiči na individuální konzultaci,“ vysvětluje Helena Dušičková, jak pracuje s teenagery z „Máchovky“.
Kariérové poradenství v nějaké podobě nabízí v Česku více škol. Co ale dělat, pokud zrovna vy nepatříte mezi ty šťastné rodiče, jejichž děti si odnesou užitečné rady od učitelů? Tady je několik tipů od Heleny Dušičkové z Děčína:
Našli jste v článku chybu? Napište nám prosím na [email protected].
Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.