konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Matematika jako příběh a dobrodružství. Děti to baví, rodiče tomu nerozumí, a tak jim napoví čaroděj. Matemág

09. červenec 2018

Matematika mezi oblíbené předměty devítiletého Štěpána nepatří. Když mu rodiče navrhli, aby si na tabletu zahrál hru s názvem Matemág, jen otráveně zakroutil očima. Nechal se ale nakonec přesvědčit, že to zkusí.  A po chvíli se ponořil do putování za čarodějem Matemágem, který ovládá  sílu představivosti - matemagii. Radoval se z postupů do dalších levlů a nevadilo mu, že rébusy, které musí vyřešit, jsou podobné úlohám z jeho učebnice matematiky, kterou nemá rád.

Matemág je dobrodružná hra založená na principech Hejného metody výuky matematiky. Děti musí například správně postavit z různě tvarovaných dílů most, překonat nebezpečný úsek systémem výtahů, rozdělit spravedlivě jídlo mezi nenasytné květiny, které jim stojí v cestě, luští rébusy, aby si otevřely trezor nebo získaly palivo - a  dostaly se na vyšší úroveň.

Děti jsou vtaženy do příběhu a primárně neřeší matematické úlohy, jak je běžné u jiných vzdělávacích her. “Chodili jsme za dětmi testovat nové a nové verze tak dlouho, dokud jsme si nebyli víceméně jisti, že výsledek stojí za to," říká jeden z tvůrců hry Petr Zavadil. "Pamatuji si na chvíli, kdy po dvouhodinovém testování s desítkou dětí přiběhl chlapeček se slovy ´A kdy bude dvojka?´ To jsme věděli, že jsme na dobré cestě,” popisuje Zavadil, jak se hra rodila.

Hru vymýšleli tak, aby ji děti zvládly bez pomoci dospělého. “Museli jsme se vyrovnat s absencí učitele a počítat s nepřítomností rodiče,” říká Petr Zavadil.

Nedávno ale tvůrci hru doplnili o rodičovskou podporu. Ukázalo se, že když se děti dostaly k těžším rébusům, hledaly pomoc u bezradných rodičů, kteří tápali stejně jako při řešení úkolů z Hejného učebnice. Hra sleduje pokrok dítěte a jakmile hráč objeví novou úlohu, zašle o ní rodičům doplňující základní informace a návod, jak mohou dítěti pomoci úkol zvládnout. Tady je příklad rodičovské nápovědy.

Komentáře dětí i rodičů většinou hru chválí. I Štěpán, přestože si nezařadil matematiku mezi své oblíbené předměty, si hru zahraje velmi rád. Při řešení složitějších úkolů nicméně uvítá, když mu rodiče přijdou na pomoc a lámou si hlavu spolu s ním.

Výtky se vztahují většinou jen k ceně plné verze hry, která stojí pět set korun. Prvních osm úrovní je zdarma.

Tento text původně vyšel na EDUzín - Magazín o vzdělávání.

Popup se zavře za 8s