„Děti jsou teď samozřejmě nervózní, poslední dny jsme ve škole věnovali tomu, aby si deváťáci ve skupinkách ve škole nasimulovali reálné podmínky jednotných přijímaček,“ říká učitelka Šárka Eisová z Kladna. Dril probíhal do posledních detailů, včetně neustále otevřeného okna, protože je pravděpodobné, že kvůli obavám z covidu bude dozor chtít větrat. „Zodpovědně se učili, připravovali, ale nervozita a stres mohou jejich výsledky výrazně zhoršit. Proto jim říkám: testy neříkají nic o tom, jak jste chytří nebo kolik jste se toho naučili. Moc nad nimi nepřemýšlejte, plňte pokyny, pište čitelně a do rámečku.“
Strategie pro vyplňování testu
- Proběhněte si očima celý test a označte si úkoly, které víte, že vám jdou. Těmi lehkými můžete začít.
- Pak vyberte úkoly, kde je dlouhý výchozí text. Ty si nechte na konec.
- Vždy si označujte v zadání, co už máte hotové, a přepište odpovědi do záznamových archů.
- Hlídejte si čas. Jakmile zjistíte, že už ho moc nezbývá, vyplňte zbylé úkoly jakkoliv. Buď to bude dobře, nebo špatně, body se neodečítají.
- Kdo je zmatkař, tak použije strategii – jdu jedno cvičení za druhým a žádné nevynechám.
- Málokdo si zvolí taktiku, že začne těmi nejdelšími a nejnáročnějšími úkoly, aby měl ještě čerstvý mozek. Ty lehké si pak nechá na konec. I to je možné, ale hrozí, že se „zaseknete“.
Praktické rady pro den D
- Šetřete čas. Při práci s výchozím textem si nejdřív přečtěte úkoly, pak teprve samotný text. Při prvním čtení už pak budete vědět, na co se ptají, a můžete se na to soustředit.
- Nezasekněte se u některé otázky – přemýšlím, nevím, váhám – nebudu ztrácet čas, úkol vynechám a vrátím se k němu později. Když opravdu nic nevymyslím, tak tam něco zaškrtnu, a buď to vyjde, nebo ne.
- Musíte být v pohodě, proto volte pohodlné oblečení a boty. Vzhledem k tomu, že se nejspíš bude větrat, vezměte si raději šátek na krk, ať vám nezatuhne.
- Mějte dvě propisky, kdyby jedna dopsala. Pokud vám nepíše ani druhá propiska, neplašte, požádejte dozorující učitele o zapůjčení.
- Na matematiku raději přibalte i úhloměr, je někdy potřeba.
- Nezapomínejte pít, ale jen trochu, ať se vám v půlce testu nechce na WC.
- Při pití můžete sundat respirátor, využijte to k nadýchnutí bez překážky a okysličte si trochu mozkovou tkáň.
Pokud z prvního pokusu nebudete mít dobrý pocit, nepanikařte, máte ještě druhý. To už budete vědět, co se po vás chce. A nezapomeňte, že rodiče vás budou mít pořád rádi, ať už to dopadne jakkoliv. Zlomte vaz!