konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Studovat vysokou v zahraničí? Stojí to námahu i peníze, ale jde to, říkají Češi, kterým se to podařilo

18. září 2024

Do Prahy, Brna, nebo třeba do Madridu či Dublinu? Středoškoláci, kteří zvažují další studia, mají mnohem více možností než generace jejich rodičů. Vysoká škola v zahraničí je skoro stejně na dosah jako ta v nejbližším krajském městě. Vybrat si ale tu pravou školu v té pravé zemi, dobře projít přijímacím řízením, a ještě třeba získat stipendium je přece jen náročnější. Dá se to ale zvládnout.

„Je dobré si předem zjistit, jaké typy studentů univerzita chce, a tomu přizpůsobit i svoje portfolio mimoškolních aktivit,“ upozorňuje Hana Melcrová.

„Mým snem bylo odjakživa studovat zpěv a hudební produkci,“ říká zpěvačka a muzikantka Hana Melcrová. „V Česku ale tyto obory chybějí, studuje se tady hlavně operní zpěv a téměř žádná hudební produkce. Bylo tedy jasné, že se budu muset poohlédnout v zahraničí. Nebyla to přímočará cesta, ale nakonec se podařilo a já jsem nedávno dokončila magisterské studium ve španělské Valencii.“ Tak jako Hana přemýšlí čím dál víc mladých lidí. Někoho do zahraničí lákají unikátní obory studia (třeba podmořská biologie se v srdci Evropy moc studovat nedá), jiného kompetitivní prostředí nebo odlišná kultura. Komu stačí vyjet jen na semestr nebo na akademický rok, ten má možnost využít program Erasmus, kde hodně oficialit pomůže vyřešit studijní oddělení domovské univerzity. Kdo se ale chce zapsat a studium absolvovat kompletně v zahraničí, ten se buď musí obrnit trpělivostí, nebo se obrátit na některou ze specializovaných agentur.

Už ve chvíli, kdy středoškolák o studiu v cizině začne přemýšlet, je třeba si alespoň zhruba určit, co a kde by rád studoval. Jestli jde za konkrétním oborem, nebo chce mít prostor se déle rozmýšlet, co mu sedí. Jestli chce raději přírodu, klid a podporující prostředí, nebo velké město, rozsáhlý kampus a kompetitivní klima. A samozřejmě musí vzít v úvahu svou finanční situaci. „Některé evropské země nabízejí žádné nebo minimální školné pro studenty ze zemí Evropské unie. Někde dokonce studenty motivují k tomu, aby pár dní v týdnu pracovali v oboru. Tím nejen získají zkušenosti, ale zároveň si i vydělají na živobytí. Naopak třeba v Americe je školné poměrně vysoké a bez stipendia může být náročné takové studium financovat,“ říká Kristýna Portužáková z agentury Education.cz.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!