Těžší přijímačky lépe rozliší děti na nejžádanější školy, říká psychometrik. Platí to i po přijímačkách nanečisto

Minulý týden si deváťáci z mnoha škol vyzkoušeli přijímačky nanečisto, které jim připravil Cermat. Na ten se vzápětí snesla vlna kritiky, protože mnozí žáci získali méně bodů, než očekávali. Má smysl se zlobit? Spíš ne - testy nanečisto neříkají nic o tom, jaké budou "ostré" testy. A navíc, jak připomíná psychometrik Hynek Cígler, vlastně nezáleží jen na tom, kolik bodů v testu má jednotlivec, ale kolik bodů má ve srovnání s ostatními. Těžší přijímačky mohou v něčem být i férovější: „Loni došlo k tomu, že na nejžádanější školy bylo potřeba mít prakticky všechny testové položky správně a už několik málo špatných odpovědí uchazeče odsunulo hluboko mezi neúspěšné. Takže v tomto kontextu rozhodně dává smysl do testu zařadit několik obtížnějších položek."

„Je jedno, jestli teď napíšu test na 50 procent a normálně bych měl 70 procent, když ostatní na tom budou stejně,“ říká v rozhovoru pro Heroine.cz psychometrik Hynek Cígler.Foto: Nguyen Dang Hoang Nhu / Unsplash

Co to znamená, mají-li být přijímačky letos těžší? Mají rodiče panikařit?

Pokud teď někdo pociťuje paniku, tak by ho mohlo trochu uklidnit, že na tom vlastně nezáleží, protože jeho dítě se v testech srovnává s ostatními a pro ně je ten test také těžší. Na čem záleží, je závěrečné pořadí uchazečů. Je jedno, jestli teď napíšu test na 50 procent a normálně bych měl 70 procent, když ostatní na tom budou stejně.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek


Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup.

Získejte neomezený přístup k Heroine za 129 Kč měsíčně.