Seznamka, pár měsíců randění, zakoupení zubního kartáčku se slovy „nech si ho prosím tady“ a voilà, najednou nastává ten velký moment: společné bydlení. Většina z nás si prošla podobným scénářem. Až na mingles páry. Ty se rozhodly svoji lásku pěstovat na dvou adresách. A to i po svatbě. I s dětmi.
„Jsme spolu už osm let, ale ani jednou nás nenapadlo, že bychom společně bydleli,“ říká pětačtyřicetiletá Jana, která se po prvním manželství rozhodla svou dceru a sebe chránit před další traumatickou zkušeností. „Dalšímu vztahu jsem se nebránila, ale společnému bydlení jsem dala stopku: můj nový manžel to od začátku respektoval a funguje to skvěle,“ dodává.
Mingles – nebo také „married but singles“ – představují nový model rodinného života. V tomto uspořádání manželé nebo dlouholetí partneři udržují samostatné domovy, aniž by odmítali závazky, které k partnerství patří: sdílejí rodinný život, emočně i finančně se podporují, tráví společně čas a na dvou adresách se dokonce starají o děti.
Co se v článku ještě dočtete:
Jak jsme naznačili v případě Jany, velkou roli v tomto rozhodnutí hraje zkušenost z minulosti. Ženy, které se účastnily výzkumu v rámci mé diplomové práce, opakovaně upozorňovaly na to, že jejich předchozí vztah zkrachoval kvůli nerovnoměrnému rozdělení rolí – cítily velkou mentální zátěž spojenou s triádou práce–domov–děti, ve které se předchozí partner nepodílel tak, jak by si představovaly, čímž vznikaly velké neshody a hádky. A právě absence konfliktů ohledně domácích prací je to, co si na mingles vztazích nejvíce vychvalují.
„Je to fakt velká úleva, když teď nemám doma muže, který čeká, že bude navařeno a uklizeno, udělám s dětmi úkoly, budu si pamatovat všechny schůzky a doktory. A hlavně nejsou ty blbý hádky, že tys udělal míň a já víc,“ vysvětluje Elizabeth, která se stejně jako Jana rozhodla opustit muže a začala žít v městském bytě, kam za ní nyní nový partner i jeho děti přicházejí na návštěvy.
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!