Zážitkový den plný relaxace i sdílení. Vstupenky na Feel Good jsou v prodeji!

Lampa na temné chvíle, náramek na stres. Jak jsem vyzkoušela biohacking, neboli chytré vylepšováky na život

Zdravý životní styl si představujeme jako aktivní život plný rozmanitého pohybu, vyvážené pestré stravy a vyrovnanosti, které dosáhneme díky uvědomělé sebepéči, duševní hygieny a tak dále. Takový zdravý životní styl je v podstatě práce na plný úvazek. Ale co když k němu vedou funkční zkratky? Pokročilé technologie, které nám pomůžou hlídat například to, jestli žijeme v souladu se svými potřebami. Chytré věcičky z kategorie biohacking vyzkoušela na vlastní přetíženou duši Milena Toman.

Když vás někdo s takovým biohacking přístrojem spatří, chce vědět: Co to je?Foto: Milena Toman

Kdysi jsem si myslela, že ke zdravému životu stačí nesvačit brambůrky, sem tam si odpustit páteční večírky a hodně se hýbat. Pak jsem ale objevila termín biohacking a s ním úplně nový svět: svět s příslibem dokonalé paměti, nulové roztěkanosti, hlubokého spánku, vyladěné psychiky a takové energie, že věčný kolotoč práce-domov-manžel-děti budu denně tančit v rytmu samby. A tak jsem nakonec neodolala a tři zařízení k mému „super já” vyzkoušela na vlastní kůži.

Když vás někdo s takovým biohacking přístrojem spatří, chce vědět: Co to je? Vy – dle designově přenádherné příručky – vyjmenujete nespočet benefitů, které se aktuálně s vaším tělem dějí. „Vypíná to stresovou reakci, večer padám okamžitě do hlubokého spánku, už netrpím na overthinking, neštvou mě lidi…” Och, nepokračuj, chceme to taky! Očka posluchačů a posluchaček se rozzáří a všichni chtějí vědět: Kolik to stojí?

Co je to biohacking

Biohacking je pojem označující praktiky a techniky, pomocí kterých lidé zkoumají svůj životní styl. Jeho cílem je zlepšení fyzického a duševního zdraví, mentální výkonnosti a celkově kvality života prostřednictvím ovlivňování biologických procesů.

Cituji slova Serge Fagueta: „Je mi 32 let, utratil jsem 200 tisíc dolarů za biohacking a stal jsem se klidnějším, hubenějším, extrovertnějším, zdravějším a šťastnějším.“ Podnikatel ze Silicon Valley na webu Hacker Noon sdělil, že utratil 200 tisíc dolarů a stal se nadčlověkem? Takhle to Nietzche určitě nemyslel. Pokud jste se – stejně jako já – té částky zalekli a máte chuť si vylepšováky na život rovnou odepřít, zadržte: Mně je zhruba tolik jako jemu a cenově si můžu dovolit investici v hodnotě maximálně jednoho měsíce bez cappuccina a k tomu střelit něco z botníku na Vinted. Nakonec jsem pořízení biohacking zařízení zvládla i s poměrně nízkým rozpočtem a vy teď nejspíš chcete vědět: Jsem blíž pohodě a nesmrtelnosti, nebo jsem investovala do sofistikovaného ošálení?

Budiž světlo. I v zimě.

Tak si na to posviťme. A to doslova: začneme fototerapií. Poprvé jsem fototerapeutickou lampu viděla během praxe v psychiatrické nemocnici, kde kolovala mezi pacienty, a ano – v oblibě ji měli i lékaři. Podruhé, když mi dorazila v krabici velké jako od bot pár dnů po pohřbu mého táty. Byla jsem doma. S miminem. Byl covid, podzim a na duši mi seděl temný mrak. Tenkrát bych udělala všechno proto, abych mohla nějak normálně fungovat, a tak jsme začali… svítit.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!