přečtěte si novou knihu Chci se ti podívat do očí

Sedm dní vydržte, swaperky doporučují pomůcku proti zbytečnostem. Výměnu považují za nejlepší řešení

Před sedmi lety spolu začaly pořádat swapy a založily Swap Prague. Kristýna Holubová a Lucie Poubová lidem ukazují, že není potřeba kupovat stále nové věci, ale že můžeme omezit spotřebu, aniž bychom museli omezovat radost. Nepotřebné oblečení, knihy nebo domácí potřeby můžeme nabídnout dál, vyměnit je za jiné. Inspirují nás, abychom méně plýtvali a hledali radost jinde než v nezřízené spotřebě. Kristýna a Lucie Poubová jsou Moje Heroine 2023. V podcastu radí, jak si módu užít zodpovědně a co udělat, abychom ze swapu nikdy neodešli zklamaní.

Moje Heroine Lucie Poubová a Kristýna Holubová učí, jak se přestat neustále honit za novými věcmi. A taky, že půjčování je skvělé.Foto: Tomáš Cetkovský

Osobnosti obálky aktuálního vydání časopisu Heroine nejčastěji nosí oblečení z druhé ruky, ať už ze second handů nebo ze swapů, a také kousky půjčené. I když nepodléhají trendům, které vidíme v obchodech s rychlou módou, nemusí se ve svém stylu nijak omezovat. „Mám moc ráda šatníky svých kámošek, když se některá zbavuje věcí, tak si zavoláme, sejdeme se a probereme je ještě před tím, než je doneseme na swap,“ říká Lucie Poubová, jedna ze zakladatelek organizace Swap Prague, která profesionální akce, na kterých je možné vyměňovat oblečení, domácí potřeby, knihy nebo třeba pokojové květiny, pořádá.

„Půjčování je skvělé, můžeš si vyzkoušet nový styl, aniž by sis musela něco kupovat,“ doporučuje Kristýna Holubová. Utrácet peníze a plýtvat zdroji kvůli trendu, který nepřežije do další sezony, je podle ní zbytečné. „Swap může fungovat i jako taková půjčovna. Někdo touží po kožené sukni, ale netroufá si na ni, tak si ji najde na swapu. Nebo si takhle vyzkoušíš úplně jiné barvy,“ doporučuje Lucie s tím, že když vám daná věc nesedne, prostě ji přinesete na další swap a pošlete zase do oběhu.

Foto: Heroine.cz

Moje Heroine 2023

Třetí ročník projektu Moje Heroine, do kterého hledáme ženy, mající vizi, sílu a odhodlání měnit svět kolem sebe k lepšímu. Nominovat inspirativní ženy ze svého okolí nebo i sebe můžete do 30. 6. 2023.

Chci nominovat

„Já to mám tak, že si držím menší množství oblečení, ale často ho měním,“ prozrazuje Lucie. „Na to, jak mám malý šatník, na swap nesu vždycky poměrně velkou tašku a velkou tašku si ze swapu taky odnáším,“ říká v podcastu Moje Heroine. I se swapováním a nakupováním z druhé ruky se to ale nemá přehánět, připomíná Kristýna. „Může se stát, že se z tebe stane ne shopaholik, ale swapaholik. Největší problém je ten, že se produkuje víc věcí, než potřebujeme. Nejen oblečení, ale i všeho ostatního. A když to budeme přehánět na swapech a v sekáčích, tak tohle budeme podporovat,“ varuje.

Od shopaholismu k odpovědnosti

O excesivním nakupování Lucie Poubová něco ví. Před lety totiž hromaděním oblečení a nákupy zaháněla trápení a pocity nespokojenosti. O své cestě od shopaholismu ke zodpovědnému přístupu napsala i pro Heroine.cz. Její chování tehdy změnil dokument Ušili to na nás o dopadech fast fashion, který na ni zapůsobil na tolik, že se o téma nadprodukce textilu začala zajímat a razantně změnila svoje spotřebitelské chování.

Nadační fond Propolis 33

Vizí Nadačního fondu Propolis 33, v čele s jeho zakladatelkou Lilia Khousnoutdinovou, je spravedlivá společnost plná vzájemného respektu, rovnosti a dostupné péče. I proto Propolis iniciuje projekty, které se právě péče týkají, ať už jde o moderní a respektující porodnickou péči - projekty Ať můžou, Na porodu záleží - nebo o ochranu a podporu zranitelných matek s dětmi. Věnuje se i osvětě v tématech genderové rovnosti (Žena v zenu) či tradic a archetypů, na které stojí za to navazovat i dnes (Jsem žena).

Nadační fond Propolis 33 kromě svých vlastních osvětových a charitativních projektů podporuje i mnohé další smysluplné iniciativy a organizace. V uplynulém roce pomohl 47 z nich: například Unii porodních asistentek (UNIPA), Asociaci pro porodní domy a centra (APODAC), organizacím Konsent, Profem či nadacím a charitám jako Be Charity nebo Krása pomoci.

A nyní společně s Kristýnou pomáhá hledat cesty k udržitelnějšímu vztahu k módě a nakupování i ostatním. Kromě organizování swapů pořádá Swap Prague i kurzy pro školy nebo pro firmy. „Když jste schopni si koupit džíny za pět tisíc, tak si vyberte, komu ty peníze dáte,“ vyzývá Lucie a upozorňuje, že svým nákupem dáváme vydělat nadnárodní firmě, která se chová bezohledně k lidským i přírodním zdrojům, nebo můžeme podpořit místní výrobce, kteří vyrábějí zodpovědně.

Další jednoduchý tip je pravidlo sedmi dnů. „Nechte to sedm dnů v košíku, pokud si na to i po sedmi dnech vzpomenete, tak je to asi opravdu to, co chcete a potřebujete,“ nabízí Kristýna snadnou pomůcku, jak nepodlehnout impulzivním nákupům. „Ptejte se sami sebe – fakt to potřebuju? Fakt to chci? A nemůžu si to třeba koupit z druhé ruky?,“ radí Lucie a připomíná, že velké procento věcí končí na skládce ještě ten samý rok, co se vyrobí.

Jak nám pomůže třídění věcí v domácnosti a s čím je nejlepší přijít na swap? Poslechněte si celý rozhovor s Lucií Poubovou a Kristýnou Holubovou, které získaly ocenění Moje Heroine. Jejich příběh si můžete přečíst i v novém čísle časopisu Heroine.

Ve druhé části podcastu rozebere šéfredaktorka tištěné Heroine Michaela Kramárová téma důchodové reformy a pay gapu, který nás dostihne i v penzi. Popovídáme si o tom, jak chodit zdravě a co s námi udělá to, když si zujeme boty. Představíme také knihu Tomáše Morávka Nebuď p*ča, která pojednává o tom, jak nepracovat s dětmi. A dojdeme k tomu, jak nás tento imperativ inspiruje tak nějak celkově.


Partnerem podcastu Moje Heroine je Nadační fond Propolis 33.

Swap Prague s časopisem Heroine

Přijďte 22. a 23. 7. 2023 na pražský Střelecký ostrov. Součástí víkendového swapu v SK Start bude i speciální čtecí koutek Heroine. Jak swap funguje a jaká pravidla je potřeba dodržet, si přečtěte v aktuální Heroine.

Chci být u toho
Popup se zavře za 8s