🖤 Nová Heroine právě vychází: o ADHD, jinakosti i změně školství 👉 Číst za 149 Kč

Za patriarchát můžou i ženy. Víc než gender je u nás problém mateřská pauza, říkají autorky oceněné knihy Pay Gap

„Genderové stereotypy na pracovním trhu omezují celou společnost,“ upozorňují odborová právnička Šárka Homfray a kariérová poradkyně Lucie Václavková. Dokud je ale politici nezačnou brát vážně, nic se podle nich nezmění. Jde o jedno z ústředních témat jejich podcastu Pay Gap o ženách v práci. Za jeho knižní podobu Pay Gap: Kratší konec provazu nyní získaly cenu Magnesia Litera za publicistiku. „Víc než gender je problémem česká mateřská pauza,“ poukazují na jeden z hlavních zdrojů nerovnosti.

Lucie Václavková a Šárka Homfray získaly cenu Českého rozhlasu Plus Litera za publicistikuFoto: Jakub Hněvkovský - Magnesia Litera

Druhé dítě? Tak to na své místo zapomeňte...

Jaké jsou vaše osobní zkušenosti?

Šárka Homfray: Měla jsem dobře nastartovanou kariéru, když jsem neplánovaně podruhé otěhotněla. Jedno dítě by moje kariéra zvládla, se dvěma už to ale nešlo. Bylo zcela zjevné, že, když teď budu zase pryč, s dalším postupem se u mě nepočítá. Byl to pro mě šok, protože to nebyla moje volba. Můžeme mít na začátku mateřství představy, jak rychle se vrátíme do práce, současný systém tomu ale nepřeje a spíš se vám to nepovede, ani když si třeba vyvzdorujete dřívější návrat, částečný úvazek a soukromou školku.

Lucie Václavková: Měla jsem to podobně. Pohybovala jsem se v akademické sféře a po první rodičovské dovolené se mi podařilo vrátit, po druhé už ne. Zaměstnavatel mi po mateřské smlouvu neprodloužil, a to ani přesto, že jsem si během mateřské dokončila Ph.D., abych mohla rozvíjet kariéru. Nakonec jsem změnila působiště i své zaměření. Posledních deset let se věnuji kariérovému poradenství, ze začátku v nezisku, teď na volné noze. Oblast, kde jsem původně působila, byla tak špatně finančně ohodnocená, že co jsem vydělala, investovala jsem do hlídání pro děti. A to jsem měla ještě velké štěstí, že s manželem jsme se v péči o děti střídali. Od svých klientek často slýchám, že to tak nemají a během i po rodičovské dovolené je pak velmi obtížné vrátit se do práce.

Jaká témata vyvolávají mezi vašimi posluchači a čtenáři nejbouřlivější reakce?

ŠH: Ze začátku, ale někdy ještě i dneska, jsme se setkávaly s názorem, že pay gap vůbec neexistuje a je to jen vymyšlený problém. Některé nerovnosti už se tolik nezpochybňují. Tradiční rozbuškou bývá téma zastoupení žen na vysokých pozicích – údajně neschopné ženy prosazujeme na úkor schopných mužů. Nejvíc negativních reakcí vzbudila ale epizoda o LGBT+ v práci, kdy jsme se opakovaně dočetly, že děláme duhovou propagandu.

LV: Otevíráme citlivá témata a bála jsem se hejtů. Překvapilo mě ale, že mně osobně žádné nepřišly a reakce byly hlavně pozitivní. I ze stran, kde jsme to tolik nečekaly. Ozývá se nám hodně lidí v HR nebo kariérových poradkyň, kteří děkují za osvětu. Dozvěděly se víc třeba o tom, jací lidé ve zranitelných skupinách jsou, s jakými problémy se potýkají a co by jim na pracovišti pomohlo.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Přidejte se k Heroine za 129 Kč měsíčně a získejte neomezený přístup. 

👩🏻‍🏫 Učíte? Čtěte Heroine za 35 Kč měsíčně. Získejte speciální nabídku.

Získejte neomezený přístup k Heroine za 129 Kč měsíčně.