Jestliže loňské olympijské hry v Paříži byly prvními genderově vyváženými v historii, ty nadcházející v Los Angeles představují další ženský sportovní milník. Podle aktuálních informací zveřejněných Mezinárodním olympijským výborem na nich totiž vůbec poprvé odstartuje větší počet sportovkyň než sportovců. A důvod je víc než prostý: nejde o žádné spiknutí feministek, nýbrž jednoduchý souběh nabídky a poptávky. O tom, že ženský sport možná vstupuje do své zlaté (nejen s ohledem na medaile) éry, píše v komentáři pro web Heroine.cz Gabriela Knížková.
„Jestli se najdou ženy, které chtějí hrát fotbal nebo boxovat, tak ať to dělají, ale bez diváků. Diváci, kteří by na takovou událost přišli, by tam totiž rozhodně nebyli kvůli tomu, aby sledovali sport,“ prohlásil roku 1928 zakladatel moderní olympiády, baron Pierre de Coubertin. Coubertin je z pohledu ženského sportu kontroverzní postavou – navzdory citovanému výroku, který nejspíš v řadě z nás vzbuzuje chuť trénovat před podobiznou slavného Francouze hod kladivem, byl totiž Coubertin ve vztahu ke cvičícím ženám na svou dobu ještě docela „pokrokář“. Fyzickou aktivitu jako takovou totiž vehementně doporučoval všem bez rozdílu. Na jeho milovanou a prestižní olympiádu se mu ale jedna polovina lidstva jaksi nehodila.
Duchovnímu otci největší sportovní události světa by tak nejspíš praskla céva na čele, pokud by dokázal cestovat v čase přesně o století později. Nadcházející letní olympijské hry, kterých se v roce 2028 zhostí Los Angeles, budou totiž vůbec první olympiádou v historii s převažujícím počtem startujících žen oproti mužům. Z celkové kvóty 10 500 míst se žen na olympiádě podle Mezinárodního olympijského výboru objeví 5333, zatímco muži budou zastoupeni počtem 5167. Asi nejvýraznější změnou projdou počty mužských a ženských fotbalových týmů: podle ČTK se olympiády zúčastní šestnáct ženských týmů oproti dvanácti mužským. Do programu také přibude šest smíšených soutěží. Právě v počtu soutěží si muži zatím stále zachovají převahu, oproti 161 ženským jich totiž bude 165.
Už loňská letní olympiáda v Paříži se do dějin zapsala jako vůbec první událost svého druhu s rovným zastoupením mužů a žen. Dlouhé dekády na ní ale ženské sportovkyně naopak žalostně chyběly. Hranici čtyřicetiprocentní účasti ženy zdolaly až v roce 2004 v Athénách. Ještě na přelomu milénia, na hrách v australském Sydney, startovalo podle dat Mezinárodního olympijského výboru z celkového počtu závodících pouze 38,2 procenta žen. V roce 1976 v kanadském Montrealu to bylo necelých 21 procent žen – poměrně zásadní skok oproti předcházejícímu Mnichovu s necelými 15 procenty sportovkyň ve všech kategoriích. O prvních dekádách moderní olympiády se ani bavit nemusíme, do konce čtyřicátých let se na ni totiž probojovávaly pouhé jednotky procent závodnic.
Proč je rostoucí počet žen na hrách a normalizace rovného zastoupení pohlaví dobrou zprávou nejen pro sportovní svět, o tom se asi ani nemusíme bavit. To, aby sportovkyně konečně dostaly stejnou šanci zazářit, jaká řadu let náležela především jejich mužským kolegům, je jedině fér – a férovost je ostatně tou nejvýsostnější ze sportovních hodnot.
Složení příští olympiády je dalším významným skokem směrem ke spravedlivým sportovním podmínkám pro muže a ženy. Anebo, pokud patříte mezi zlé jazyky, jen dalším hloupým a nesmyslným ústupkem agresivním feministkám, které si vydupávají feminizaci dokonce i starého dobrého „chlapáckého“ fotbalu. V takovém případě by vás ale mohly zajímat důvody, na jejichž základě Mezinárodní olympijský výbor podle jeho sportovního šéfa Kita McConella o skladbě soutěží a startujících rozhodoval. Dle deníku Los Angeles Times zohlednil především rapidně se zvyšující zájem o vstupenky na ženské závody na loňských hrách v Paříži, stejné nebo vyšší množství televizních přenosů ženských disciplín ve srovnání s těmi mužskými, velký zájem médií a s ním spojený zvýšený počet investorů. Ano, je pravda, že řada ženských sportů zatím zdaleka nedosahuje popularity ani výdělků těch mužských. Ženské disciplíny ale rostou velkým tempem, a přesně na to se Mezinárodní olympijský výbor dívá.
Ano, je pravda, že řada ženských sportů zatím zdaleka nedosahuje popularity ani výdělků těch mužských. Ženské disciplíny ale rostou velkým tempem, a přesně na to se Mezinárodní olympijský výbor dívá.
V případě zmiňovaného ženského fotbalu reflektuje vylepšené postavení na příštích hrách jeho obrovskou popularitu ve Spojených státech, které jsou v současnosti jeho světovou baštou. Americký veřejnoprávní rozhlas už loni v listopadu zdůraznil, že ženská kopaná zažila mezi lety 2021 a 2024 bezprecedentní boom: losangeleský tým Angel City FC se stal v červenci loňského roku nejdražším ženským týmem v historii, když byl v rámci obchodu s šéfem společnosti Disney Bobem Igerem a jeho ženou naceněn hodnotou převyšující 250 milionů dolarů. Významně se zvedl také zájem tamního diváctva o ženské fotbalové zápasy, které se hrají před narvanými tribunami.
Jak zdůraznil McConell ve svém prohlášení, Mezinárodnímu olympijskému výboru jde zkrátka nejen o zásluhy, ale především o čísla. Pokud ale navzdory tomuto ujištění patříte mezi ty, které nejčerstvější vývoj olympijského světa dráždí, zachovejte klid. Všechno je totiž jen ve vaší hlavě. Mužům, kteří si na olympiádě startovat skutečně zaslouží, nikdo nebrání. Prostě to tentokrát takhle vyšlo.