Když dnes jedenáctiletý Mára nastupoval do čtvrté třídy, bylo to poprvé, co byl ve škole otevřeně klukem. Zatímco Márova matka Barbora o tranzici předem informovala učitele a učitelky, čtrnáctiletý Luky se rozhodl vyoutovat sám: v té době přitom o jeho identitě nevěděla ani jeho maminka Sabina. Podle psychoterapeutky Pavly Doležalové je důležité trans* dětem nabídnout pomoc, ale ke coming outu je nenutit. Přestože vyučující Máru i Lukyho podpořili, někteří spolužáci a jejich rodiče měli v obou případech problém akceptovat jejich skutečné já.
Ve třetí třídě znali spolužáci Máru ještě jako dívku. O tom, že je ve skutečnosti kluk, věděla tehdy jen jeho nejbližší rodina a sexuoložka Hana Fifková – začal k ní chodit v sedmi letech, když bylo jasné, že život se špatnou genderovou identitou už nemůže zvládat. „Když mu bylo sedm, přišel s tím, že by chtěl umřít,“ svěřila se zdravotnice. Do čtvrté třídy už Mára nastoupil jako chlapec a do páté pod svým současným jménem. Rozhodnutí udělal sám: jeho maminka, dětská zdravotní sestra Barbora, ho v coming outu před třídou podpořila.
Tou dobou už sama chápala, že Mára ze svých pocitů rozhodně nevyroste, o čemž původně pochybovala. O cestě Barbory k uvědomění, že její dítě je trans*, mimo jiné pojednává první díl seriálu s matkami trans* dětí na webu Heroine.cz.
Moje dítě je trans*, co dál? Na matrice bývají potíže, blokace puberty podle lékaře není strašák
„Jako když vám jedno dítě odejde ze života.“ Upřímné příběhy rodičů, jejichž děti jsou trans*
Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!