konference Svět podle Heroine - přijďte se inspirovat, tříbit si názory a taky se bavit

Na škole ji šikanovali, teď vede mise a pracuje s NASA. Má silná stránka je empatie, říká „Žena z Marsu“

Slovenská astrobioložka Michaela Musilová již od dětství touží podívat se do vesmíru. Po cestě za svým snem vedla přes třicet simulovaných misí na Mars a Měsíc, spolupracuje mimo jiné s NASA a ESA (Evropskou kosmickou agenturou) a v současnosti zlézá nejvyšší vrcholy světa v rámci projektu Astro Koruna Země. O životě v extrémních podmínkách a v převážně mužském světě promluví 12. října na prvním ročníku kreativního fóra Signal Forum v rámci multimediálního festivalu Signal.

„V posledních letech se to ale zlepšuje a dokážu si práci zorganizovat tak, abych přežila, mohla se věnovat výzkumu, zároveň ale měla víc času pro sebe a své blízké,“ říká Michaela Musilová.

Kolik žen je v prostředí, ve kterém se již od studií pohybujete?

Moc ne. Když jsem začínala, byla jsem jedinou ženou. Za ty roky se to trochu zlepšilo, ve výzkumu nebo na expedicích v extrémním prostředí ale stále bývám jediná nebo jedna z mála. Učím na Mezinárodní vesmírné univerzitě, a když jsem před devíti lety začínala, považovali jsme za velký úspěch, že na škole studuje třicet procent žen. Dnes už je to padesát na padesát.

Co vedlo k nárůstu počtu studentek?

Zlepšují se podmínky. Dříve na škole docházelo k problémům, diskriminaci nebo obtěžování. Začalo se o tom ale mluvit a univerzita zavedla pravidla, aby se studentky cítily lépe. Pomáhá také, že se více žen na škole udrží. Důležitou roli hraje i popularizace. Když vidíte, že se ženy v technických nebo vesmírných oborech běžně pohybují, řeknete si, proč byste to nemohla taky zkusit.

Jak je vám v mužském světě?

Na začátku to bylo hodně náročné. Mám za sebou dost nepříjemných zkušeností. Zažila jsem diskriminaci, zneužívání. Nebrali mě jako plnohodnotného člena týmu a vždycky jsem musela být lepší než ostatní a dokazovat, že na to mám. Když vybírali lidi na expedice, dávali přednost mým kolegům, a když jsem se na expedice dostala, ne vždy se se ke mně chovali dobře, utahovali si ze mě. Musela jsem si vyvinout strategii, jak v tom systému fungovat.

Michaela Musilová
Foto: Michaela Musilová

Kdo je Michaela Musilová

Slovenská astrobioložka a takzvaná marsonautka. Studovala na University College London a Kalifornském technologickém institutu (Caltech). Věnuje se výzkumu spojenému s vesmírem v institucích včetně NASA nebo ESA. Vedla simulované mise na Mars a Měsíc a byla ředitelkou vesmírné výzkumné stanice HI-SEAS na Havaji. 

Nyní v rámci projektu Astro Koruna Země zkoumá život v extrémních podmínkách a vede neziskovou organizaci XTremeFrontiers v USA, kde momentálně žije. V roce 2020 o ní vyšla kniha Žena z Marsu. Na jejích webových stránkách je možné finančně podpořit jak práci Michaely Musilové, tak vybrané charitativní projekty.

Jako přednášející vystoupí na Signal Foru, které se koná 11. a 12. října 2024 v pražském Centru pro architekturu a městské plánování.

Jak se vám podařilo najít si své místo?

Na základní a střední škole jsem zažila šikanu. Už tam jsem se proto učila nezabývat se tím, co si o mně myslí druzí, a soustředit se na práci, která mě baví. Když na sebe nechám negativní myšlenky dolehnout, uškodí to jenom mně. Ostatním je jedno, jak se cítím. Pomohlo mi najít lidi, se kterými si rozumím a kteří jsou mi oporou. Dodalo mi to sebedůvěru. Důležité také bylo naučit se říkat „ne“ a umět odejít z toxických prostředí. Svoji kariéru jsem si pracně sama budovala a bála jsem se, že když něco odmítnu, přijdu o příležitosti a nebudu moct dosáhnout toho, co chci. Nakonec jsem ale začala dávat přednost tomu, abych se tam, kde pracuji, cítila dobře. A vždycky mě to posunulo vpřed. Cítila jsem se šťastnější, mohla jsem pokračovat ve výzkumu, takže jsem věděla, že jsem udělala správné rozhodnutí a jsem na dobré cestě.

Má to i výhody, být jediná žena mezi muži?

Spoustu jsem se toho naučila. Jsem spíš tichý člověk, naučila jsem se ale být průbojnější a být víc vidět a slyšet. Nebylo to jednoduché, ale když nezabojujete, ničeho nedosáhnete. Pochopila jsem, jak mužský svět funguje, naučila jsem se v něm chodit a pomáhá mi to dosahovat svých cílů.


Někdy se stereotypně říká, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Jsou to opravdu tak odlišné světy?

Na Slovensku o mně vyšla kniha Žena z Marsu (směje se). Nejvíc se mi vždycky osvědčil smíšený kolektiv. Učili jsme se jeden od druhého a šlo to bez boje.

Vedete týmy v extrémních podmínkách. Používáte jako lídryně přístupy, které nejsou nutně spojovány s vůdcovstvím? Může být někdy při vedení týmu výhodou, že jste žena?

Mou nejsilnější stránkou při vedení je empatie. Deset let mi ostatní dávali najevo, že je to slabina. S každou misí se mi ale potvrzovalo, že empatie je klíčová k úspěchu. Líp jsme si s týmem rozuměli a snáz se nám dařilo překonávat problémy, a tím pádem přežít. Proto jsem svou citlivost a otevřenost začala považovat za silné stránky a naučila se je správně používat. Někdy je dobré umět ukázat, že dokážete být také dominantní. Nicméně k tomu, abyste něčeho dosáhla, nemusíte jít cestou síly.

Signal Forum
Foto: Signal Festival

Signal Forum

Signal Festival rozšiřuje svůj ekosystém o edukační platformu Signal Forum, kde se střetávají nejzajímavější kreativní mysli Evropy. Koná se 11. a 12. října v CAMPu v Praze. 

Jde o unikátní příležitost pro umělce, designéry, programátory, podnikatele, architekty, akademiky, environmentální experty, sociology, filmaře, performery, studenty a každého, kdo má zájem spolu tvořit udržitelný život pro 21. století a dál. Dva dny přednášek nejlepších českých a mezinárodních kapacit. Speciální workshopy, kde se např. naučíte napsat futuristický muzikál pomocí AI. 

Setkáváte se s vědkyněmi po celém světě. Mají stejné zkušenosti?

Většinou ano. Většina z nás se setkala s nějakou formou diskriminace. Loni jsme v týmu vědkyň podnikly dosud největší ženskou výpravu na Antarktidu. Byla to neskutečně příjemná zkušenost. Stále jsme si upřímně a hluboce povídaly, prožívaly emoce, nikdo se nad nikoho nepovyšoval, a když se vyskytl problém, promluvily jsme si o tom a vyřešily ho. V jiných kolektivech jsem se s tímhle nesetkala. Viděla jsem, že když se ženy necítí pod tlakem, můžou odložit štít a nemusejí se pořád chránit a bojovat, dostávají se zpátky k sobě a dovolí si používat stránky, které jsou jim vlastní.

Drží vědkyně pospolu?

Konkurence je uměle vytvořená mužským prostředím. Ženy dostávají méně příležitostí, a tak si musejí konkurovat, aby místo získaly. Někdy je okolí navádí proti sobě, namísto aby spolupracovaly. Já to takhle necítím a pohybuji se v komunitách, kde se spolu snažíme nebojovat, a naopak se podporovat. Pomáháme si získávat granty nebo se dostat do týmu.

Jak reálné je pro Slovenku splnit si svůj sen, tedy podívat se do vesmíru?

Je to velmi těžké. Slovensko je přidruženým členem Evropské kosmické agentury a do budoucna by se mohlo ucházet o vyslání vlastního astronauta. Muselo by ale investovat spoustu peněz a v tomto ohledu je naděje malá. Možná bych měla větší šanci, kdybych získala americké občanství. Pak jsou tu komerční lety, které umožňují podívat se na pár minut do vesmíru. Ráda bych si to vyzkoušela. Jako vědkyni mě víc zajímá výzkum. Ale jdu za tím od osmi let a věřím, že za pokus to stojí. I kdyby to nevyšlo, ta cesta je neskutečně obohacující. Spoustu jsem se toho naučila, potkala úžasné lidi po celém světě. Naděje není velká, vím ale, že jsem pro to něco udělala, a svou prací také třeba pootevřu dveře dalším uchazečům ze Slovenska.

Co jste pro svůj sen musela obětovat?

Svoje teenagerské a studentské roky. Od patnácti let jsem pracovala a spořila si na studium. Když jsem studovala v Londýně, měla jsem k tomu tři práce, abych se uživila. Taky jsem se pořád učila, abych měla dobré známky a možnost získat stipendium. Když jsem studovala na Caltechu, na nejlepší škole v tomto oboru na světě, začala jsem do toho už spolupracovat s NASA. A potom jsem si vybírala samé náročné výzkumné projekty, takže to bylo neustálé žádání o granty a shánění peněz. Na koníčky nebo přátele jsem neměla moc času. Každou minutu jsem věnovala práci nebo studiu. V posledních letech se to ale zlepšuje a dokážu si práci zorganizovat tak, abych přežila, mohla se věnovat výzkumu, zároveň ale měla víc času pro sebe a své blízké.

Jde vaše práce dohromady s partnerským a rodinným životem?

V minulosti se ukázalo, že ne všichni muži zvládnou můj úspěch a ambice a dokážou mi být oporou. Situace se ale mění a teď už je to lepší. Mluví se víc o tom, že není slabina, když je muž citlivý, a že to ženy oceňují. Muži se učí dát svoje ego stranou, chovají se k ženám jinak a vztahům to prospívá.

Vidíte na vašich expedicích bezprostřední dopady klimatické změny?

Bohužel ano. V rámci výzkumu Astro Koruna Země zlézáme nejvyšší vrcholy světa a například na Kilimandžáru jsme svědky, jak mizí ledovce. Dopady na okolí jsou nezměrné. Místní obyvatelé přicházejí o zdroje pitné vody, následkem bude migrace lidí i živočichů. Tyto změny zaznamenáváme po celém světě a nedochází k nim během desetiletí, ale rozdíly vidíme rok od roku.

Bude stále těžší přežít?

Říkají mi „extremofilka“. Zkoumám život v krajních podmínkách, což znamená, že se často dostávám do extrémních prostředí a dokážu tam fungovat. Umíme se adaptovat. Měli bychom se ale snažit zachovat planetu alespoň ve stavu, v jakém ji máme teď. Dokážeme se sice přizpůsobit, není to ale lehké ani pohodlné.

Pociťujete takzvanou „environmentální úzkost“?

O životní prostředí se zajímám od dětství. Už jako teenager jsem burcovala svou rodinu, abychom recyklovali, neplýtvali a nenakupovali zbytečnosti. Cítila jsem obavy o budoucnost. Na druhou stranu jako bioložka vím, že život si vždycky najde cestu. Někteří živočichové nepřežijí, jiní se adaptují a evolucí možná vznikne úplně nový život. Jako lidi to nebudeme mít jednoduché, obávám se o budoucí generace. Současný způsob života není udržitelný, zároveň ale není ještě úplně pozdě, pokud se budeme snažit opravdu všichni.

Máte v USA lepší podmínky pro život než na Slovensku?

Žiji jednou nohou v USA a druhou na Slovensku, všechno má své dobré i zlé. V USA mám více možností a můžu lépe realizovat výzkum. Život je tu ale obtížnější. Pokud neplatíte neskutečně drahé zdravotní pojištění, nedostává se vám zdravotní péče. Kvůli životnímu prostředí nechci používat auto, bez auta je ale doprava mnohem náročnější i dražší. V tomhle ohledu je to na Slovensku lepší. Na druhou stranu je to těžší pro vědce a také mě znepokojuje současná politická situace.

Dáváte si jeden extrémní cíl za druhým. Co vás žene vpřed?

Zvědavost a chuť zkoušet nové věci. Žijeme jen jednou a chci žít naplno. Vymyslím si plán A, jako třeba podívat se do vesmíru nebo vylézt Mount Everest. Vždycky mám ale i plán B, kdyby to nevyšlo. Nejdůležitější pro mě není samotný cíl, ale cesta k němu – něco se na ní naučit, poznat nové lidi. Velkou motivací jsou pro mě mladí lidé. Věnuji se popularizaci vědy, ukazuji jim, co je možné, a to mě pohání pokračovat.

Popup se zavře za 8s