Když posádka rakety New Shepard z dílny amerického magnáta Jeffa Bezose v pondělí po několikaminutovém letu do vesmíru bezpečně přistála zpátky na Zem, nečekala, že ten nejtvrdší náraz ji teprve čeká. Namísto ovací pro čistě ženské osazenstvo kosmického plavidla totiž svět kolektivně napadla stejná otázka: proč jsme tohle vůbec museli sledovat? O tom, že selfíčka a miliony dolarů nám s rovnoprávností nepomůžou ani na naší planetě, ani mimo ni, píše v komentáři pro web Heroine.cz Gabriela Knížková.
„Jsi nadzvukový. Chci pocítit tvoje schopnosti, zasáhni mě svým laserem. Tvůj polibek je vesmírný, každý pohyb je magie,“ zpívala v roce 2011 americká zpěvačka Katy Perry ve svém hitu s názvem E.T., v němž hostoval někdejší revoluční hudebník a současný král bizáru Kanye West. O muži, který se ke svým partnerkám chová jako k oblékacím panenkám z devadesátkového dětského časopisu, se ale tentokrát překvapivě bavit nebudeme. Katy Perry si totiž tento týden ke všeobecnému rozčarování splnila svůj mimozemský sen.
V pondělí ráno překročil kosmický let společnosti Blue Origin, kterou vlastní americký magnát a zakladatel Jeff Bezos a která zprostředkovává komerční lety do vesmíru, takzvanou Kármánovu hranici oddělující zemskou atmosféru od kosmu. Kromě zmiňované Perry tvořily posádku také americká novinářka Gayle King, Bezosova snoubenka Lauren Sánchez, aktivistka a vědkyně Amanda Nguyễn, letecká inženýrka Aisha Bowe a filmová producentka Kerianne Flynn. Na palubě rakety neseděl žádný muž, což se stalo poprvé od chvíle, kdy v roce 1963 na oběžnou dráhu sama vyrazila sovětská astronautka Valentina Těreškova.
Přípravu na jedenáctiminutový výlet do exosféry, stejně jako jeho průběh, mohli zájemci a zájemkyně na internetu sledovat živě. Přímo na místě startu přihlížela řada amerických celebrit včetně Perryina manžela a herce Orlanda Blooma nebo slavné moderátorky Oprah Winfrey.
Marketingové oddělení Blue Origin se let snažilo prezentovat jako historický milník a mimořádný výdobytek feminismu. Namísto vesmírného výzkumu by ale pondělní výstřelek mohl sloužit spíše jako pomůcka pro studium egoismu a nefalšovaného nevkusu. Pět žen neohroženě nastoupilo do kosmického plavidla, aby lidstvu přineslo...pár selfie a nekonečnou zásobu memů. To je totiž to jediné, díky čemuž si posádku 31. mise rakety New Shepard budeme pamatovat. O nejsdílenější okamžik letu se postarala právě Perry, která po necelé čtvrthodině bez tíže líbala zem pod sebou, jako kdyby se zrovna vrátila domů z válečné zóny. Následně prozradila, že o svém zážitku hodlá napsat píseň.
Je jasné, že z poznávání vesmírného prostoru ženy nechceme a nesmíme vynechávat. To, co se odehrálo v New Shepard, ale s vědou nemělo nic společného. Let totiž připomínal spíš pozorování krajiny v horkovzdušném balonu nebo hrátky s delfíny na luxusní středomořské jachtě. Namísto Perry a King (další dvě členky posádky mají zkušenosti s prací pro NASA) by si pozornost zasloužily skutečné astronautky, jako je například Američanka Sunita Williams, která se v polovině března vrátila na Zem po neplánovaných devíti měsících strávených na Mezinárodní vesmírné stanici.
Jistě, Blue Origin je soukromá firma a na palubu svých raket může vzít kohokoliv. Je také pravdou, že o předchozích letech Bezosovy společnosti, na nichž létaly zejména mocní a bohatí muži, jsme toho slyšeli o něco méně. V roce 2021 se jednoho z nich účastnil představitel kapitána Kirka z kultovního seriálu Star Trek, tehdy devadesátiletý herec William Shatner. Po svém návratu vyjádřil pro americký magazín Variety hluboké rozčarování z toho, jak pustý a nehostinný vesmír ve srovnání s naší planetou doopravdy je, a vyslovil přání, abychom se o život na Zemi začali starat lépe.
Podle studie amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru má cestující ve vesmírné raketě (slovo astronaut či astronautka je ve spojení s komerčními aktivitami Blue Origin nebo Space X Elona Muska příliš štědré) na svědomí stokrát větší znečištění planety než pasažér v letadle.
Tato bohulibá myšlenka se ovšem s vesmírnou turistikou příliš neslučuje. Podle studie amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru má cestující ve vesmírné raketě (slovo astronaut či astronautka je ve spojení s komerčními aktivitami Blue Origin nebo Space X Elona Muska příliš štědré) na svědomí stokrát větší znečištění planety než pasažér v letadle. V horních vrstvách atmosféry se totiž zplodiny drží podstatně déle. Létání do vesmíru Zemi způsobuje škody ospravedlnitelné nikoliv natáčením videí na sociální sítě, ale pouze potřebou skutečného zkoumání kosmu.
Celá akce má pochopitelně ještě jeden zásadní rozměr. V době, kdy se Amerika děsí každého dalšího výroku prezidenta Donalda Trumpa a svět stojí před hrozící hospodářskou krizí, působí akce Blue Origin neuvěřitelně nepatřičně a ukazuje naprosté nepochopení veřejné nálady. Američané a Američanky se obávají o svůj majetek, budoucnost a svobodu? Ať létají do vesmíru.